Nasze dziedzictwo jest nie tylko czymś, do czego jesteśmy uprawnieni, ale przede wszystkim wobec czego pozostajemy zobowiązani i co winno być dla nas inspiracją
Małopolskie Forum Ochrony Zabytków to pierwsze takie wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Skierowane jest do pracowników jednostek samorządu terytorialnego (gmin i powiatów) zajmujących się zagadnieniem ochrony dziedzictwa, w których zakresie obowiązków spoczywa realizacja programu ochrony zabytków na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
W programie znalazły się prelekcje dotyczące takich zagadnień, jak: kwestie legislacyjne wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami; działania służące ochronie dziedzictwa, realizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa; wydarzenia mające na celu promocję wyjątkowych walorów dziedzictwa Małopolski oraz edukacja w zakresie dziedzictwa kulturowego. Zaprezentują je uznani specjaliści z instytucji kultury z Małopolski oraz urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Przywitanie: Monika Gubała (Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) [► słuchaj nagrania]
Prof. dr hab. Piotr Dobosz (Uniwersytet Jagielloński), prelekcja: Kompetencje samorządu terytorialnego na rzecz ochrony zabytków [► słuchaj nagrania]
Dr Katarzyna Góralczyk (Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa): Ochrona dziedzictwa na poziomie jednostki samorządu terytorialnego – obowiązki i zasady współpracy [pobierz prezentację] [► słuchaj nagrania]
Monika Gubała, Agnieszka Szpala (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), prelekcja: Formy współpracy województwa z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami [pobierz prezentację] [► słuchaj nagrania]
Przerwa
Sylwia Janiarczyk (Narodowy Instytut Dziedzictwa), prelekcja: Narodowy Instytut Dziedzictwa jako instytucja wspierająca jednostki samorządu terytorialnego w działaniach na rzecz identyfikacji, waloryzacji oraz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego [pobierz prezentację] [► słuchaj nagrania]
Alicja Sułkowska-Kądziołka (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie), prelekcja: Wirtualne Muzea Małopolski: nowoczesne technologie w służbie dziedzictwa regionu [pobierz prezentację] [► słuchaj nagrania]
Joanna Nowostawska-Gyalókay, Małgorzata Hordyniec (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie), prelekcja: Wspólnie dla dziedzictwa – prezentacja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego [pobierz prezentację] [► słuchaj nagrania]
Możliwość zwiedzania Muzeum Lotnictwa Polskiego z przewodnikiem (Gmach Główny, wystawy Skrzydła Wielkiej Wojny i Skrzydła i Ludzie XX wieku)
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu i zasad realizacji wydarzenia.
Prelegenci
Prof. dr hab. Piotr Dobosz
Pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Katedrze Administracji Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Akademii Tarnowskiej w Tarnowie, opiekun naukowy Koła Naukowego Prawnej Ochrony Dóbr Kultury TBSP UJ, Prodziekan WPiA UJ (2016–2020 i 2020–2024), Prezes Stowarzyszenia Instytut Prawa Ochrony Dziedzictwa, członek wielu organizacji, piastujący szereg funkcji w instytucjach publicznych i społecznych: Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa, Polskim Komitecie Narodowym ICOMOS, Komitecie Kopca Kościuszki w Krakowie, Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Rycerskim Zakonie Bibliofilskim z Kapitułą Orderu Białego Kruka w Krakowie. Przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016–2020), członek Rady Uczelni Akademii Tarnowskiej w Tarnowie (2019–2020, 2021–2024), wieloletni pracownik w urzędzie kierowanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, członek komisji resortowej powołanej do opracowania ustawy o ochronie zabytków (1997–1998), ekspert Komisji Kultury Sejmu RP (2002–2003) w zakresie ochrony zabytków, od 1998 w kolejnych kadencjach członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Sztuki (obecnie przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego), od 2007 członek IV Międzyrządowej Komisji Polsko-Ukraińskiej do spraw zwrotu dóbr kultury przemieszczonych w związku z II wojną światową.
Dr Katarzyna Góralczyk
Doktor nauk społecznych, ekspert ds. bezpieczeństwa dziedzictwa kultury, wykładowczyni Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; członek ICOM Polska i Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa, członek Komisji Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych przy Zarządzie Głównym PCK w Warszawie oraz Członek Zespołu ds. ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie; inicjatorka i organizatorka szeregu przedsięwzięć społecznych i kulturalnych, a także szkoleń, warsztatów i konferencji. Podejmowane przez nią badania dotyczą problematyki ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych oraz bezpieczeństwa kulturowego.
Monika Gubała
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą oraz zarządzania w administracji. Członkini rad muzealnych oraz rad programowych instytucji kultury na terenie Małopolski oraz kapituł nagród Województwa Małopolskiego z dziedziny kultury. Zasiada w zespołach zadaniowych dotyczących dokumentów strategicznych Województwa Małopolskiego. Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Autorka publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych w latach 2016–2018. Stypendystka stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Małgorzata Hordyniec
Etnolożka z wykształcenia i zamiłowania, Małopolanka z wyboru. Członkini międzynarodowej sieci Interpret Europe, zrzeszającej interpretatorki i interpretatorów dziedzictwa. Absolwentka kursów Certified Interpretive Guide i Certified Interpretive Writer, prowadzi warsztaty z pisania interpretacyjnego i audiodeskrypcji dla kadr kultury. Pracowniczka „terenowa” Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie – w ramach programów Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego i Dynamika Ekspozycji współpracuje z lokalnymi społecznościami, muzeami i instytucjami kultury w obszarze interpretacji dziedzictwa. Po godzinach audiodeskryptorka i lektorka.
Sylwia Janiarczyk
Archiwistka i administratywistka. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zawodowo związana z Narodowym Instytutem Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Krakowie). Zaangażowana w kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i ochrony dziedzictwa kulturowego. Współorganizatorka projektów edukacyjnych oraz wydarzeń związanych z szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. Członkini Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
Joanna Nowostawska-Gyalókay
Absolwentka filologii węgierskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów podyplomowych z judaistyki. Na co dzień w MIK-u zajmuje się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym – tworzy wystawy, publikacje, pisze własne teksty, tłumaczy. Od czternastu lat członkini zespołu organizującego Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, które są dla niej płaszczyzną do opowiadania ludziom o ludziach. Współpracuje z gospodarzami zabytkowych obiektów, tworzy lokalnie szersze partnerstwa. Redaktorka serii książek towarzyszących Dniom Dziedzictwa.
Alicja Sułkowska-Kądziołka
Absolwentka romanistyki (Uniwersytet Jagielloński) i romologii (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), posiada ponad trzynastoletnie doświadczenie w zakresie tworzenia, zarządzania, realizacji i rozliczania projektów finansowanych ze środków publicznych, w tym ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 roku kieruje pracami Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.
Dr Michał Wiśniewski
Historyk architektury, absolwent Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury, koordynator studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa. Stypendysta Fulbrighta. Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski XIX i XX wieku, między innymi monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki, Adolfa Szyszko-Bohusza i Tomasza Mańkowskiego. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury.
Rejestracja
Termin rejestracji na Forum upłynął 30 września.
Osoby, które nie zdążyły zapisać się na wydarzenie, prosimy o kontakt mailowy: warchol@mik.krakow.pl.