MIK tworzymy my – i Wy.
Poznajmy się!

Joanna Orlik
W MIK-u od 2002 roku. Założycielka i pierwsza redaktor naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Polonistyki UJ. Prywatnie przekonana, że dużo da się zrobić.


Anna Jamrozik
Absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ – Zarządzanie Kulturą. Z MIK-iem od 2003 roku.


Tomasz Włodarski
Filozof z doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu. Pracował w jednostkach samorządowych oraz organizacjach pozarządowych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ceni zdrowy rozsądek i racjonalizm.


Marek Bibrzycki
Absolwent Politechniki Krakowskiej. Z MIK-iem od 2016 roku.

Urszula Bryda-Przybyszewska
Absolwentka Geodezji i Kartografii na Akademii Górniczo-Hutniczej. W MIK-u zajmuje się pomiarami przestrzennymi i wizualizacją obiektów muzealnych w ramach działalności Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Ciekawa świata, lubi podróże. Miłośniczka muzyki i tańca.


Izabela Bryzik
Absolwentka filozofii i etyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W MIK-u koordynuje program wolontariacki, praktyki studenckie i staże. Wierzy w moc złotego środka. Jej siłą jest spokój, a słabością słodkie domowe wypieki.


Marta Chlanda
Z wykształcenia antropolożka kultury i socjolożka, z zawodu PR-owiec, specjalistka ds. komunikacji. Od lat związana z trzecim sektorem i instytucjami kultury. Kreatywna perfekcjonistka. W MIK-u odpowiedzialna za komunikację ze światem zewnętrznym, budowanie wizerunku i dobre relacje.


Jan Chołoniewski
Programista stron internetowych po Elektronicznym Przetwarzaniu Informacji UJ. Racjonalny minimalista, miłośnik krótkich form, muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Od wielu lat współpracuje z Krakowskim Festiwalem Filmowym w roli autora Nocy Wideoklipów.


Paula Cupryan
Kulturoznawczyni i pedagożka. Aktywistka, której konikiem jest dostępność kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami. Od samego początku związana z projektem „Małopolska. Kultura Wrażliwa”, od niedawna – w roli koordynatorki projektu. W MIK-u zajmuje się także koordynacją dostępności. Po godzinach: miłośniczka fauny i flory, polskiego wzornictwa powojennego i idei slow travel.


Marta Dvořák
Romanistka, dziennikarka, redaktorka. W MIK-u redaguje portal „Wirtualne Muzea Małopolski”. Muzea odwiedza od zawsze, nie tylko wirtualnie. Oprócz zwiedzania nałogowo czyta, wędruje bocznymi drogami, najchętniej w górach, i bada rodzinne historie.


Katarzyna Dzigańska
Absolwentka filmoznawstwa na UJ. W MIK-u od 2006 roku. Koordynatorka projektów edukacyjnych realizowanych przez MIK w ubiegłych latach: „Skarby Małopolski”, „Aqueduct”, „Synapsy – program rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce”. W okresie 2013–2016 koordynatorka projektu „InHerit”, poświęconego zagadnieniu interpretacji dziedzictwa. Od 2019 roku koordynuje program „Bardzo Młoda Kultura 2019–2021 – Małopolska”.


Karolina Fidyk
Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK-u koordynuje program Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.


Joanna Hajduk
Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ramach programu Dynamika Ekspozycji od 2002 roku lat organizuje i prowadzi warsztaty z zakresu interpretacji dziedzictwa oraz współpracuje z muzeami przy opracowywaniu koncepcji wystaw i ścieżek edukacyjnych oraz tworzeniu misji i wizji instytucji. Obecnie również studiuje w Instytucie Psychologii Procesu.


Piotr Idziak
Absolwent kierunku polityka rozwoju obszarów wiejskich Europy na UMK w Toruniu, Akademii Innowatorów Społecznych stowarzyszenia ASHOKA oraz etnologii na UJ. Współpracuje przy tworzeniu wsi tematycznych w województwie zachodniopomorskim. Aktor Teatru Figur Kraków. Animator teatru cieni, żongler, monocyklista, badacz gier i zabaw. Zgłębia tajemnice małopolskich muzeów i poszukuje dla nich miejsca w gospodarce kreatywności.


Weronika Idzikowska
Kulturoznawczyni, animatorka społeczna i kulturowa, pedagożka kultury. Badaczka praktyk respektowania i realizacji praw człowieka w edukacji i w animacji. Prowadzi szkolenia, konsultacje, superwizje dla edukatorek i edukatorów, animatorek i animatorów zainteresowanych tworzeniem i realizacją zrównoważonych strategii samorozwoju, opartych o potrzeby własne i społeczności. W swojej pracy odwołuje się do tradycji działań non-violence (m.in. porozumienia bez przemocy) oraz pedagogiki dialogu. Prywatnie zafascynowana Muminkami, zwłaszcza Mamusią i Tatusiem Muminka.


Elżbieta Kaproń
Absolwentka teatrologii UJ. Zajmuje się realizacją projektów związanych z edukacją kulturową i wspierających aktywne uczestnictwo w kulturze. Lubi ludzi, sztukę, naukę i paradoksy.


Marta Karpińska
Od 2013 roku sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Kuratorka wystaw architektonicznych, redaktorka publikacji wydawanych nakładem fundacji Instytut Architektury, a także członkini zarządu fundacji.


Paulina Kasprzycka
Absolwentka rosjoznawstwa na UJ oraz studiów podyplomowych Menedżer kultury na SGH. W MIK-u, w różnych rolach, od 2010 roku. Obecnie pracuje w zespole Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.


Aleksandra Kleczka
Edytorka, redaktorka i korektorka. W MIK-u dba o słowa i pisze „MIKsturę”. Lubi rośliny – uprawiać, przyprawiać i jeść.


Piotr Knaś
Ukończył etnologię oraz europeistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe w zakresie ekonomii społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym. Od 2008 roku jest pracownikiem MIK-u, w którym koordynuje program „Małopolskie Obserwatorium Kultury”. Jest przewodnikiem beskidzkim i członkiem Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie.


Kinga Kołodziejska
Z zawodu i zamiłowania filmoznawczyni. W MIK-u pracuje od 2006 roku. Obecnie pełni funkcję redaktor prowadzącej portalu „Wirtualne Muzea Małopolski”. Prywatnie interesuje się historią krakowskiego getta, a dla równowagi praktykuje jogę.


Ewa Kowalczuk
Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Lubi zwiedzać mało znane zakątki Polski.


Dorota Leśniak-Rychlak
Z wykształcenia historyczka sztuki i architektka, z wyboru redaktorka. Kuratorka wystawy dzieł C.R. Mackintosha w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz współkuratorka wystawy „3_2_1. Nowa architektura w Japonii i Polsce” w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. W latach 2001–2003 sekretarz redakcji miesięcznika „Architektura & Biznes”.


Dominik Matyas


Dominika Mietelska-Jarecka
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz duńskiej szkoły ludowej Diget Højskole ved Skagen. Współpracowała z wieloma krakowskimi muzeami. W MIK-u koordynuje działania programu Dynamika Ekspozycji. Interesuje się sztuką i kulturą Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Zaangażowana w działalność na rzecz krakowskich społeczności lokalnych.


Paulina Model
Z wykształcenia antropolożka i pedagożka. W MIK-u koordynuje projekt „Małopolska. Kultura Wrażliwa”. Lubi góry, oberki i realizm magiczny.


Joanna Nowostawska-Gyalókay
Absolwentka filologii węgierskiej UJ. Z MIK-iem związana od 2004 roku. W Bibliotece Sztuki MIK prowadziła cykl wykładów „Bratanek Nieznany” poświęcony kulturze Węgrów. W ramach programu „Małopolska Wielu Kultur” przyglądała się mniejszościom narodowym i etnicznym regionu. Od 2010 roku współtworzy zespół Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które są dla niej płaszczyzną do opowiadania ludziom o ludziach. Fascynują ją podróże, także te całkiem bliskie – w głąb siebie. Lubi gotować i biesiadować z rodziną i przyjaciółmi.


Jolanta Pawełkiewicz-Reich
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz SGH. W MIK-u odpowiedzialna za finanse instytucji.


Kira Pietrek
Graficzka, ilustratorka, poetka. W MIK-u dba o to, by każda ciekawa treść miała równie ciekawą formę. Ma obsesję na punkcie barw w świecie roślin, grzybów i zwierząt.


Małgorzata Rapacz
Etnolożka z wykształcenia i zamiłowania, Małopolanka z wyboru. Absolwentka kursów Certified Interpretive Guide i Certified Interpretive Writer. W MIK-u zajmuje się interpretacją dziedzictwa w zespole Dni Dziedzictwa i Dynamiki Ekspozycji, prowadzi warsztaty z pisania interpretacyjnego oraz koordynuje projekt „Małopolska To Go”. Kolekcjonerka lokalnych opowieści, migawek z mikropodróży i rozmów przy kawie.


Monika Rożek
Absolwentka Wydziału Pedagogiki oraz Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. W MIK-u zasila zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Zajmuje się finansami i sprawami administracyjnymi. Prywatnie przekonana, że wszystko, co się z siebie daje, wraca ze zdwojoną siłą. Chętnie angażuje się w akcje społeczne.


Marcin Solarz
W projekcie Wirtualne Muzea Małopolski zajmuje się wizualizacjami trójwymiarowymi. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, od wielu lat zaangażowany w różnego rodzaju projekty 3D. Wolny czas poświęca malarstwu akwarelowemu i rzeźbie.


Adam Spodaryk
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2020 roku obronił doktorat na Wydziale Historycznym UJ.


Alicja Sułkowska-Kądziołka
Absolwentka romanistyki (UJ) i romologii (AP). W MIK-u kieruje Regionalną Pracownią Digitalizacji i współtworzy portal Wirtualne Muzea Małopolski.


Wojciech Szczekan
Absolwent Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Grafik i dizajner. W MIK-u zajmuje się grafiką 3D w projekcie Wirtualne Muzea Małopolski. Jeździ na rowerze cały rok i lubi imprezy MTB. Angażuje się w działania społeczne.


Igor Szelest
Informatyk, z kilkuletnim doświadczeniem w digitalizacji zabytków. W projekcie Wirtualne Muzea Małopolski odpowiedzialny za prace skanerzystów zespołu mobilnego.


Paweł Szelest
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,od kilkunastu lat realizuje różnorodne projekty trójwymiarowe.


Agnieszka Szewczyk
„Osoba pierwszego kontaktu”, prowadzi sekretariat MIK-u i organizuje pracę biura. Z wykształcenia iberystka, z zamiłowania obserwatorka życia społecznego.


Marek Antoniusz Święch
W swoich pracach stara się odzwierciedlić charakter fotografowanego obiektu, korelację z przestrzenią w którą jest wkomponowany, nastrój, który tworzy. Zainteresowany: poezją konkretną, filmem, gotowaniem.

Sebastian Wacięga
Facylitator zespołowego planowania strategicznego i tworzenia pomysłów programowych (misja, kierunki rozwoju, edukacja, działania i wystawy muzealne). Współtwórca gier: „Chłopska Szkoła Biznesu” i „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Ukończył studia ekonomiczne i europeistyczne. Obronił doktorat o pomocniczości w lokalnej współpracy. Lubi ciszę i muzykę.


Joanna Warchoł
Menedżerka kultury (SGH) i absolwentka europeistyki (UJ), niepoprawna idealistka, otwarta na ludzi i nowe doświadczenia, czerpiąca dużą radość z rzeczy małych. W MIK-u koordynuje programy związane z promocją województwa.


Joanna Więcław
Absolwentka filologii polskiej o specjalności antropologiczno-kulturowej oraz zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. W MIK-u od 2016 roku. Wiecznie uśmiechnięta organizatorka wydarzeń, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Prywatnie – rodowita Małopolanka bez pamięci zakochana w gdyńskiej marinie.


Elżbieta Witkowska
Dba o porządek i estetykę w instytucji. Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania, kultywując zwyczaje i kulturę ludową.


Sebastian Woźniak
Absolwent kulturoznawstwa UJ. Lubi kotowate, ma szynszyle, uczy się cierpliwości (od swoich dzieci).
