W 2020 roku podczas XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zatytułowanych Brzmi dobrze, opowiedzieliśmy Państwu między innymi historię słynnego krakowskiego pałacu Pod Baranami. Tak, opowiedzieliśmy i nawet pokazaliśmy, ale tylko za pośrednictwem filmu. Był to wszak słynny rok pandemiczny. Teraz postanowiliśmy wrócić do tego wyjątkowego miejsca, by otworzyć wrota Baranów i pokazać je Państwu na żywo. A przy okazji opowiedzieć nie tylko o dawnych dziejach budynku, ale też o tych najnowszych, kiedy w pałacowych murach mieścił się Krakowski Dom Kultury – kulturotwórczy tygiel czasów socjalizmu, ze słynną na całą Polskę Piwnicą pod Baranami. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie także ma coś wspólnego z tą historią. Z końcem 2022 roku wydaliśmy książkę zatytułowaną Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami. Właśnie z tym tomem pod pachą, w towarzystwie zaproszonych gości (między innymi dawnych pracowników Krakowskiego Domu Kultury), już wkrótce zamierzamy Państwa oprowadzać po zakamarkach pałacu Pod Baranami.
Program oprowadzań po pałacu i Piwnicy Pod Baranami
22 października 2023 (niedziela)
Wydarzenia objęte rezerwacją wejść maksymalnie do 30 osób
Oprowadzania objęte rezerwacją miejsc, czas trwania oprowadzań jest szacunkowy i może się nieznacznie zmieniać:
- 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 Dzieje pałacu Pod Baranami – oprowadzanie z historyczką sztuki Katarzyną Moskal (45 min.)
- 15.00, 16.00, 17.00 (ostatnie w języku angielskim) Dziedzictwo rodu Potockich – oprowadzanie z Matyldą Potocką (45 min.)
- 10.30, 12.00, 13.30 Rogate noce – wokół Krakowskiego Domu Kultury – oprowadzanie z Bogdanem Mickiem, dyrektorem Piwnicy pod Baranami, i Joanną Nowostawską-Gyalókay z MIK (45 min.)
- 11.30, 12.30, 14.30 Skrzydlate dni – wokół Krakowskiego Domu Kultury – oprowadzanie z Marią Jaglarz, ostatnią dyrektorką KDK, i Dominiką Mietelską-Jarecką z MIK (45 min.)
- 15.30, 16.30, 17.30 Tanecznym krokiem – wokół Krakowskiego Domu Kultury – oprowadzanie z Agnieszką Gorczycą, historyczką tańca i baletu, oraz Małgorzatą Hordyniec z MIK (45 min.)
Bez rezerwacji, wstęp wolny:
10.00–10.30, 15.00–15.30 PROJEKCJE FILMU Taki splendor o historii pałacu Pod Baranami w Sali Czerwonej Kina Pod Baranami. Projekcje odbędą się dzięki uprzejmości Marii Magdaleny Gierat, szefowej Kina Pod Baranami.
Na wszystkie oprowadzania obowiązuje wcześniejsza rezerwacja przez formularz on-line.
Rezerwacja na to wydarzenie trwa od 16 października od godz. 10.00 do 20 października do godz. 15.00.
Zapraszamy do oglądania filmu „Taki splendor!”, a także do czytania książki w wersji elektronicznej (nakład papierowy wyczerpany) oraz do słuchania audiobooka. PDF i audiobook do pobrania tu: https://dnidziedzictwa.pl/ksiazka/j-puchalski-brzmi-dobrze-dni-dziedzictwa-2020/
Książka Rogate noce, skrzydlate dni od 16 października do nabycia w naszym e-sklepie w promocyjnej cenie. W promocji znajdziecie ją również na stoisku w pałacu Pod Baranami w dniu zwiedzania. Zachęcamy do udziału w oprowadzaniu z książką w ręce!
Agnieszka Gorczyca – historyczka tańca i baletu, pedagożka Szkoły Baletowej w Krakowie, dokumentalistka życia i twórczości Janiny Strzembosz oraz jej uczennica. Udzieliła obszernego wywiadu o działalności Krakowskiego Domu Kultury, dzięki czemu przyczyniła się do powstania książki Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami.
Małgorzata Hordyniec – etnolożka z wykształcenia i zamiłowania, w MIK-u zajmuje się interpretacją dziedzictwa: współtworzy Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, prowadzi szkolenia z pisania interpretacyjnego, zbiera lokalne opowieści i historie. Współautorka książki Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami.
Maria Jaglarz – z wykształcenia socjolożka. Wieloletnia pracowniczka Krakowskiego Domu Kultury, a w ostatnich latach działalności jego dyrektorka. Od dwudziestu lat dyrektorka Muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach, współkuratorka realizowanych tam wystaw (Skarby niepołomickiej parafii, Włodzimierz Puchalski – Mistrz portretów natury, Niepołomice. Miasto, czas i ludzie), opiekunka zamkowych galerii sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Udzieliła obszernego wywiadu o działalności Krakowskiego Domu Kultury, dzięki czemu przyczyniła się do powstania książki Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami.
Bogdan Micek – z wykształcenia bułgarysta. Od 1972 roku pracownik a następnie kierownik jednego z ośrodków Krakowskiego Domu Kultury. Z ramienia KDK opiekował się działalnością Piwnicy pod Baranami. Obecnie dyrektor artystyczny kabaretu Piwnica pod Baranami. Udzielił obszernego wywiadu o działalności Krakowskiego Domu Kultury, dzięki czemu przyczynił się do powstania książki Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami.
Dominika Mietelska-Jarecka – absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz duńskiej szkoły ludowej Diget Højskole ved Skagen. Członkini sieci profesjonalnych interpretatorów Interpret Europe. Współpracowała z wieloma muzeami przy tworzeniu scenariuszy wystaw. W MIK-u od wielu lat przygląda się dziedzictwu z różnych perspektyw: prowadzi warsztaty, pisze scenariusze i reżyseruje reportaże dokumentalne w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, prowadzi projekt poświęcony historii mówionej i archiwom społecznym. Współautorka książki Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami.
dr Katarzyna Moskal – historyczka sztuki, muzealniczka, dyplomowana kustoszka, opiekunka kolekcji rzemiosła z epoki nowożytnej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Bada kulturę materialną i rzemiosło artystyczne związane z działalnością rzemieślników krakowskich w średniowieczu i nowożytności, a także zasady i metody ich pracy oraz obyczaje cechowe. Interesuje się też życiem religijnym w cechach krakowskich i przejawami pobożności prywatnej. Do jej zainteresowań badawczych należą historyczne tkaniny i hafty.
Joanna Nowostawska-Gyalókay – ukończyła filologię węgierską na UJ oraz roczne studia podyplomowe na judaistyce w Krakowie. Na co dzień w MIK-u zajmuje się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym – tworzy wystawy, publikacje, pisze własne teksty, tłumaczy. Od trzynastu lat członkini zespołu organizującego Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, które są dla niej płaszczyzną do opowiadania ludziom o ludziach. Redaktorka serii książek towarzyszących temu wydarzeniu, w tym ostatnio antologii opowiadań Ornament. Współautorka książki Rogate noce, skrzydlate dni. Opowieści z Krakowskiego Domu Kultury pod Baranami.
Matylda Potocka – urodziła się w Paryżu, a wychowała w USA na Florydzie, gdzie studiowała weterynarię, a także pracowała w największym szpitalu dla zwierząt w Miami. W 2012 roku porzuciła jednak Amerykę, by uzyskać tytuł magistra w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska na Uniwersytecie Agro Paris Tech w Paryżu. Tam też pracowała w zakresie kompensacji ekologicznej. W 2013 roku we Francji poznała Jana Potockiego i dziewięć lat temu przyjechała z nim do Polski. Wspólnie zarządzają majątkiem Potockich z Krzeszowic.