ALE WTOPA! O porażkach w edukacji kulturowej. POLE KULTURY, NIEPOŁOMICE

7. Forum Edukacji Kulturowej

Kiedy popełniam błąd, myślę, że to oznacza, że nie jestem mądry(-a) – aż 41,6% licealistek i licealistów wskazało tę odpowiedź podczas badania „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?”, realizowanego przez Fundację Teach for Poland w 2024.  

Dlaczego młodzi ludzie tak bardzo przeglądają się w swoich błędach i ufają im bardziej niż sukcesom? 

A może nie tylko młodzi?

Czemu pokutuje w nas przekonanie, że należy za wszelką cenę unikać porażek? A już na pewno się do nich nie przyznawać? I co się stanie, jeśli zaczniemy mówić głośno nie tylko o naszych sukcesach, ale także o tym, co nam nie wyszło? Na przykład na takim Forum Edukacji Kulturowej! O wszystkich zabawnych i dramatycznych wtopach, o naszych złych decyzjach, przeszacowanych siłach, niedocenionych ryzykach, nietrafionych pomysłach, karkołomnych eksperymentach, niedowiezionych celach, relacjach, które można było jeszcze uratować?

Czy w edukacji kulturowej i animacji jest miejsce na uczenie się na błędach? Zróbmy je!

Program

Rejestracja
cz. 1 Wstęp i omówienie programu
cz. 2 Konteksty

Panel dyskusyjny: Krajobraz po pożarze. Co się tak naprawdę wydarza, kiedy popełniamy błędy. Szanse i zagrożenia
prowadzenie: Piotr Knaś (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie), uczestnicy: Daniel Arbaczewski (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Maria Libiszewska (DOBROSTAN – przestrzeń rozwoju i psychoterapii), Maciej Zygmunt (Instytut im. Wojciecha Korfantego), Młodzieżowa Grupa Badawcza Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie
Przerwa kawowa
cz. 3 Wartości
Przerwa obiadowa
Long table: Czego potrzeba, by móc uczyć się na błędach?
prowadzenie: Maciej Zygmunt (Instytut im. Wojciecha Korfantego)
Przerwa kawowa
cz. 4 Narzędzia – warsztaty

  1. Różne punkty widzenia. O tym, jak przeprowadzić zespół przez kryzys
    prowadzenie: Daniel Arbaczewski (Narodowy Stary Teatr w Krakowie) (sala kolodion)

  2. Jak dobrze upuszczać (piłki), czyli nauka żonglowania dla każdego, kto czasem wtapia
    prowadzenie: Piotr Idziak (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie) (sala taneczna)

  3. Jak przeżyć wtopę, by się nie stopić? Krótki przewodnik emocjonalnej obsługi wtop
    prowadzenie: Maria Libiszewska (DOBROSTAN – przestrzeń rozwoju i psychoterapii) (sala foto-video)

  4. Czy powtarzanie tego samego błędu jest już decyzją?
    prowadzenie: Maciej Zygmunt (Instytut im. Wojciecha Korfantego) (sala plastyczna)

Podsumowanie Forum

Prelegenci

Rejestracja

Rejestracja trwa do 22 października 2024 roku.

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin

Regulamin wydarzenia

Informacje praktyczne

Pierwsza część Forum, czyli powitania i panel dyskusyjny oraz inspiratorium odbędą się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, przy ulicy Zamkowej 4.

Mapa Google

Tam też przez cały czas trwania Forum (do godziny 17:00) będzie można napić się kawy i coś zjeść.

Po lunchu, który zaplanowaliśmy na godzinę 12:45, przeniesiemy się do Piekarni Sztuki, która znajduje się po drugiej stronie ulicy. Tam odbędą się rozmowy w formule long table oraz warsztaty.

Ponieważ plan jest napięty i chcemy ten czas z Wami maksymalnie wykorzystać, prosimy o możliwie punktualne przybywanie na poszczególne spotkania, a w szczególności na warsztaty.

Jak sprawdzić, na jakie warsztaty się zapisałem(-łam) i w której sali się odbędą?

W Piekarni Sztuki wywieszone będą listy osób uczestniczących w poszczególnych warsztatach z nazwą sali, w której się odbędą. Możesz również zapytać o to w punkcie rejestracyjnym w Centrum Dźwięku. 

 Co to jest inspiratorium i long table?

Inspiratorium to seria krótkich autorskich wystąpień, pokazów albo występów. Za każdym z nich stoi człowiek, który ma do przekazania jedną ideę, myśl, odkrycie, do których doszedł w swojej pracy.  My podczas Forum skupimy się oczywiście na wtopach, porażkach i fakapach. Inspiratorium, jak sama nazwa wskazuje, ma inspirować, skłaniać do refleksji, zachwycać, ale też sprowokować nas do rozmowy. 

Long table to formuła dyskusji, w której nie ma podziału na prowadzących, pytających i słuchających. Możesz w dowolnym momencie opuścić dyskusję, możesz mówić, możesz tylko słuchać. Przy „długim stole” równie ważne co badania naukowe są Twoje odczucia i doświadczenia.

Co będziemy jeść?

Zaplanowaliśmy dwie przerwy kawowe z poczęstunkiem oraz wegetariański lunch składający się z zupy i drugiego, ciepłego dania. 

Muszę „podbić delegację”, potrzebuję zaświadczenia dla pracodawcy itp. – gdzie to zrobię?

We wszystkich sprawach dotyczących formalności zapraszamy do punktu rejestracyjnego, który będzie zlokalizowany przy wejściu do Centrum Dźwięku. Tam będzie można podbić pieczątkę na delegacji. Tam odpowiemy też na wszystkie dręczące Was pytania.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Zaparkować można bezpośrednio przez Centrum Dźwięku, na dużym parkingu, zarezerwowanym tego dnia tylko dla uczestników Forum. 

Przystanek najbliższy Centrum Dźwięku to Niepołomice Rynek 1. Stamtąd do Centrum Dźwięku jest około 450 m (6 minut spacerem).

Jeśli macie znajomych ze swojej okolicy, którzy również wybierają się na Forum, zachęcamy do wspólnego podróżowania jednym samochodem.

Czy wszystkie miejsca, gdzie odbywa się Forum, są w pełni dostępne? Z kim mogę się skontaktować w sprawie dostępności lokalizacji Forum?

Przestrzenie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa oraz Piekarni Sztuki są dostępne pod względem architektonicznym. W razie potrzeby uzyskania informacji o tych budynkach, lub w razie potrzeby skorzystania z usługi osoby tłumaczącej PJM, prosimy o kontakt, najpóźniej tydzień przed wydarzeniem, z Magdaleną Augustyn: tel./SMS: 668 064 407 lub e-mail: augustyn@mik.krakow.pl.

Jak mogę skontaktować się z organizatorami?

Katarzyna Dzigańska: tel./SMS: 533 310 439, e-mail: dziganska@mik.krakow.pl

Magdalena Augustyn: tel./SMS: 668 064 407, e-mail: augustyn@mik.krakow.pl

Organizatorzy

Organizator: MIK, Partner: Pole Kultury, Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury | Bardzo Młoda Kultura woj. małopolskie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Bardzo Młoda Kultura 2023–2025