Wierzymy w siłę domów kultury jako miejsc otwartych, bezpiecznych i wspierających. W tym roku spotkaliśmy się, aby porozmawiać o kryzysie psychicznym młodzieży z psychiatrami, pedagogami, animatorami oraz z młodzieżą.
Czym jest kryzys psychiczny i jakie są jego źródła? Co domy kultury mogą zrobić, by stać się miejscem wsparcia w przezwyciężaniu kryzysów? Jak pracować z młodzieżą, by dbać o jej zdrowy rozwój?
Warunkiem dobrej kondycji psychicznej jest poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Organizacje i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą zostały właśnie zobowiązane do tworzenia polityki i standardów ochrony małoletnich.
Jakie obowiązki prawne mają domy kultury w pracy z młodzieżą i jak je realizować? Jakie procedury ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem już istnieją i jak dom kultury może się w nie wpisać?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas tegorocznego spotkania
Zaprosiliśmy Państwa do rozmowy podczas panelu dyskusyjnego, open space’u z ekspert(k)ami oraz do twórczych i inspirujących spotkań ze sobą nawzajem.
Wykład otwierający „Kondycja psychiczna młodzieży”, dr n. med. Krzysztof Szwajca
Panel dyskusyjny „Nowe wyzwania w pracy z młodzieżą”, udział wezmą:
Angelika Friedrich, Nastoletni Azyl
Agnieszka Duszyńska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Anetta Bigaj, Stowarzyszenie Siemacha
Bogdan Krok, Centrum Kultury i Promocji w Ciężkowicach
Moderacja: Joanna Orlik, Małopolski Instytut Kulturyw Krakowie
Przerwa obiadowa – spacer do Karczmy Zawojanka
Open space-miejsce otwartej dyskusji na tematy zaproponowane przez uczestników Kongresu zgodnie z metodyką Open Space Technology.
„Cyrkowcy i górale”, widowisko w wykonaniu międzynarodowej grupy artystów cyrkowych i kapeli góralskiej spod Babiej Góry
Kolacja/integracja
Warsztaty i spotkania inspirujące
Standardy pracy z młodzieżą. O zasadach bezpiecznych relacji, prow. Urszula Kubicka-Kraszyńska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (120 min)
Teatr Forum jako forma pracy z młodzieżą, prow. Arkadiusz Ziętek (120 min)
Programy wsparcia rozwoju psychospołecznego dzieci – prow. Joanna Hajduk, Fundacja Save the Children (90 min)
Jak oszlifować diament? Wzmacnianie poczucia własnej wartości młodzieży przez budowanie marki osobistej- prow. Ewa Bodzińska-Guzik we współpracy z Doradczyniami zawodowymi CIZ w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie (120 min)
„Warto się nie bać pomagania – o wspieraniu dzieci doświadczających sytuacji trudnych”- prow.Sylwia Michalec-Jękot, Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach (120 min)
Warsztaty odbędą się w dwóch, dwugodzinnych blokach- od 9.00 do 11.00 oraz od 11.5 do 13.15. Dzięki temu każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w dwóch różnych warsztatach/spotkaniach.
Obiad
Prelegenci
Anetta Bigaj
dyrektor specjalistycznej placówki wsparcia dziennego SIEMACHA Spot Bonarka, wieloletni wychowawca, pedagog, trener umiejętności społecznych, koordynator projektów edukacyjnych, psychoedukacyjnych krajowych i międzynarodowych.
Angelika Fredrich
Działaczka społeczna, studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach i założycielka Nastoletniego Azylu (inicjatywy psychoedukacyjnej). W 2023 roku znalazła się w gronie finalistów i finalistek listy „25 under 25” Forbesa – w kategorii „Pozytywny Wpływ”. Współpracuje z naukowcami przy RESQL (system zapobiegania przemocy w szkole). Jej głównym zainteresowaniem jest psychiatria dziecięca i młodzieżowa. Na co dzień współpracuje z fundacjami, instytucjami, politykami i polityczkami – głównie przy Zespole Parlamentarnym ds. Zdrowia Psychicznego dzieci i młodzieży. Bierze udział w debatach, konferencjach dot. psychiatrii, bo wierzy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ją naprawić.
Jest również bohaterką książki Justyny Sucheckiej pt. „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” oraz kampanii „Młode Głowy”.
„Stronę Nastoletni Azyl założyłam w kwietniu 2018 roku. Stworzyłam ją w celu autoterapii oraz ogromnej chęci pomocy, wsparcia innych. Sama posiadam doświadczenie cierpienia psychicznego i dzięki temu staram się wypełniać tę pustkę w internecie, którą ja wtedy odczuwałam. Jako nastolatka zachorowałam na anoreksję i depresję”
Joanna Hajduk
Doradczyni od spraw zdrowia psychicznego i rozwoju psychospołecznego (MHPSS) w organizacji Save
the Children International, psychoterapeutka. Do Save dołączyłam w jesieni 2022 r., wcześniej
pracowałam w sektorze kultury (MIK w Krakowie) i w sektorze humanitarnym (PAH). Byłam też
wolontariuszką na granicy białoruskiej i ukraińskiej. W Save jestem odpowiedzialna za wdrażanie
programów wspierających zdrowie psychicznie i rozwój społeczny dzieci.
Bogdan Krok
Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Sprawuje też opiekę nad Muzeum Etnograficznym „Grociarnia” w Jastrzębi, gdzie prowadzi dla najmłodszych niezwykłe lekcje. Zarządza Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach. Animator grup teatralnych, co roku realizuje co najmniej kilka przedsięwzięć scenicznych i plenerowych. Szczególnie dumny ze stworzonej przez siebie grupy Synapsy, która w unikatowy sposób przez siedem lat angażowała lokalną młodzież w wiele zaawansowanych projektów o charakterze teatralnym i filmowym. Od roku 2015 posiada tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2019 roku odznaczony Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Swoją aktywność zawodową i społeczną dzieli między trzy miłości: teatr, koronkę klockową z Bobowej oraz plecionkarstwo z wikliny w Ciężkowicach.
Urszula Kubicka-Kraszyńska
socjolożka, absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji
Praw Człowieka. Psychotraumatolożka. Nauczycielka akademicka WUM. W latach 2002-2011 w
Fundacji Rodzić po Ludzku tworzyła program rzecznictwa i monitoringu przestrzegania praw kobiet-
pacjentek w opiece okołoporodowej. Zrealizowała kilka kampanii społecznych (m.in. „Akcja Rodzić po
ludzku" 2005-2006), badań ilościowych, jakościowych oraz monitoringów dotyczących przestrzegania
praw pacjenta oraz oceny jakości opieki nad matką i dzieckiem w Polsce. Jako reprezentantka strony
społecznej brała udział w pracach zespołu powołanego przez Ministerstwo Zdrowia do opracowania
projektu standardu opieki okołoporodowej w latach 2007-2011. Autorka, współautorka i redaktorka
licznych raportów, publikacji popularno-naukowych i naukowych, dotyczących przede wszystkim
praw pacjenta, opieki okołoporodowej opartej na dowodach naukowych, samodzielności i
niezależności zawodu położnej oraz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Od 2017 r. pracuje w
Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w latach 2019-2022 była koordynatorką Centrum Dziecka i Rodziny w
Warszawie – programu wczesnej profilaktyki krzywdzenia dzieci oraz wspierania rodzicielstwa.
Aktualnie w FDDS pracuje w programie Standardy Ochrony Dzieci i zajmuje się problematyką
wdrażania standardów ochrony dzieci w instytucjach pracujących z dziećmi i profilaktyką krzywdzenia
dzieci na poziomie instytucjonalnym, przede wszystkim w systemie ochrony zdrowia. W obszarze jej
głównych zainteresowań jest przestrzeganie praw dziecka-pacjenta, trauma medyczna oraz relacje
między indywidualną a instytucjonalną odpowiedzialnością za ochronę dzieci przed krzywdzeniem.
Joanna Orlik
Animatorka, miłośniczka rozwiązań systemowych i spontanicznych decyzji. Dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie ‒ regionalnej instytucji kultury zajmującej się rozwojem sektora kultury w województwie małopolskim. Stworzyła i przez pięć lat prowadziła interdyscyplinarny kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Polonistyki UJ. Autorka i koordynatorka Laboratorium Edukacji Kulturalnej dla Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Uczestniczy w programach związanych z edukacją kadr kultury, prowadzi warsztaty, rozwija projekty. Prywatnie przekonana, że dużo da się zrobić.
dr n. med. Krzysztof Szwajca
Psychiatra, specjalista terapii środowiskowej oraz psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Laureat Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Zeszytów Literackich, jako osoba szczególnie zasłużona w działalności na rzecz pomocy dzieciom.
Sylwia Michalec-Jękot
założyciel i dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. Ma 15-letnie doświadczenie pracy w obszarze interwencji kryzysowej. Zainicjowała i współtworzy projekt „Prometeusz – Nadzieja, Pomoc, Zmiana – przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w powiecie myślenickim”, który znajduje swe kontynuacje w kolejnych latach. Wykładowca studiów podyplomowych Kryzysy Psychologiczne i Interwencja Kryzysowa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Interwencja Kryzysowa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Członek zespołu ds. Tworzenia Procedur Przeciwdziałania Przemocy przy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Arkadiusz Ziętek
Reżyser i animator kultury, od ponad 20 lat łączy różne dyscypliny sceniczne,
zapraszając aktorki, muzyków, tancerki i artystów cyrkowych do swoich międzynarodowych
projektów, które stawiają na interakcję z lokalną społecznością. Wieloletni kierownik artystyczny w berlińskim „InterKunst e.V.”, gdzie tworzył wiele cyklicznych wydarzeń o charakterze artystyczno-edukacyjnym, np. „Instant Acts przeciwko przemocy i rasizmowi”. Czerpiąc z doświadczeń wyniesionych z praktyki teatralnej oraz podyplomowych studiów reżyserskich (PWST) i trenerskich (Collegium Civitas), prowadzi warsztaty i kursy dla zawodowych aktorów, a także dla młodzieży i osób dorosłych chcących poznać tajniki sztuki scenicznej.
Edyta Klimowska-Bobula
Zarządzająca Zespołem Koordynacji Uczenia się Dorosłych realizującym zadania związane z rozwijaniem innowacji w obszarze usług rozwojowych oraz mechanizmów koordynacyjnych w obszarze polityki uczenia się przez całe życie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. W poprzednich latach, nadzorująca pracę Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz wdrażanie projektów podnoszenia kwalifikacji osób dorosłych z wykorzystaniem podmiotowego systemu kształcenia. Współtwórczyni koncepcji Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce, współautorka metodyki prowadzenia zajęć w Zagrodach Edukacyjnych. Członkini Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Chemicznego. Przewodnicząca Zespołu ds. Uczenia się Przez całe życie przy Konwencie Dyrektorów WUP. Pasjonatka pozytywnej motywacji w procesie uczenia.
Agnieszka Duszyńska
Agnieszka Duszyńska – psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, od lat pracująca z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Obecnie koordynatorka zespołu „Bezpieczeństwo dzieci we współpracy z dorosłymi” w Programie Pomocy Telefonicznej w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Konsultantka 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 – telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.
Wioletta Niewola
Doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, absolwentka prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studiów podyplomowych z prawa Unii Europejskiej i doradztwa zawodowego. Psycholog o specjalności psychologia kliniczna i osobowości. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy doradczej z klientem z wykorzystaniem różnych metod indywidualnego i grupowego poradnictwa zawodowego, dotyczących badania kompetencji czy predyspozycji i zainteresowań zawodowych.
Anna Puchtyńska
Doradca zawodowy, trener biznesu i coach, psycholog. Ukończyła Uniwersytet „La Sapienza” w Rzymie. Od ponad 10 lat szkoli w zakresie kompetencji miękkich – komunikacji interpersonalnej i interkulturowej, kreowania wizerunku, radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, rozwiązywania konfliktów, inteligencji emocjonalnej. Słucha ludzi i wspiera ich w osiąganiu celów. Stwarza ciepłą atmosferę podczas rozmowy doradczej.
Rejestracja
Szanowni Państwo, zgodnie z zapisami Regulaminu zakończyliśmy rejestrację na tegoroczny kongres.
Informacje praktyczne
Kongres odbędzie się w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi.
Stamtąd do Centrum Kultury jest około 750 m piechotą.
Jeśli mają Państwo znajomych ze swojej niedalekiej okolicy, którzy również wybierają się na Kongres, zachęcamy do wspólnego podróżowania jednym samochodem.
Noclegi
Będziemy nocować w hotelu Jawor, oraz ośrodku wczasowym Beskid
Adresy hoteli:
Hotel Jawor, Wilczna 1847, 34-223 Zawoja
Beskid, Zawoja 590, 34-222 Zawoja
Do naszej dyspozycji będą pokoje 2- i 3-osobowe. Jeśli mają Państwo specjalne potrzeby dotyczące noclegów, prosimy o zaznaczenie tego w formularzu rejestracyjnym (może jest ktoś, z kim chcieliby Państwo dzielić pokój? Spełnienie wszystkich próśb prawdopodobnie nie będzie możliwe, ale będziemy się starać).
Nocleg dostępny jest dla osób, które będą brały udział w warsztatach drugiego dnia Kongresu 13.10 (piątek)
Jedzenie
Przez cały czas trwania Kongresu będzie można napić się kawy, herbaty lub wody i zjeść ciastko.
O 13.00 zaplanowaliśmy przerwę obiadową. Obiad zjemy w Karczmie Zawojanka, 3 minuty spacerem od BCK. Pozwoli nam to przewietrzyć głowy i z nową energią wrócić do BCK na dalszą część Kongresu.
Po zakończeniu spotkań w BCK będzie czas na zameldowanie się w hotelu i chwilę odpoczynku. O 19.30 zapraszamy na kolację i spotkanie integracyjne, gdzie będziemy mogli dokończyć rozpoczęte podczas Kongresu rozmowy i bliżej się poznać.
W formularzu rejestracyjnym zapytamy Państwa o rodzaj diety.
Z kim mogę się skontaktować, jeśli mam dodatkowe pytania?