Małopolski Kongres Dyrektorów Domów Kultury

Małopolski Kongres Dyrektorów Domów Kultury za nami. Było to pierwsze takie wydarzenie w naszym regionie. Po raz pierwszy osoby zarządzające domami kultury w Małopolsce mogły się spotkać, poznać i porozmawiać.

W pierwszym dniu kongresu zaprosiliśmy Państwa do udziału w wykładach i panelach prowadzonych przez ekspertów-praktyków. Dyskutowaliśmy między innymi o tym, jak skutecznie promować kulturę, jak współpracować z instytucjami województwa małopolskiego i co jeszcze możemy zrobić, by kultura naprawdę nas łączyła.

W drugim zaprosiliśmy Państwa do wspólnej pracy i niezwykłego doświadczenia. Pod hasłem „POROZMAWIAJMY! O czym marzymy, z czym się borykamy? Twoje zdanie jest ważne!”, pracowaliśmy w formule Open Space Technology.

Była to okazja do poznania doświadczenia innych osób zarządzających domami kultury, poruszenia najważniejszych dla Was zagadnień oraz doświadczenia zupełnie nowej metody pracy w grupie.

Fotorelacja

Fotorelacja

Program

Program
19 września
9.00–10.00 Rejestracja, powitalna kawa
10.00–10.15 Otwarcie kongresu przez Monikę Gubałę, Dyrektora Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
10.15–11.15 Dobre praktyki i oferta programowa Narodowego Centrum Kultury (m.in. Bardzo Młoda Kultura, Dom Kultury+, Inicjatywy lokalne, Kultura – Interwencje, EtnoPolska, Edukacja kulturalna, Infrastruktura Domów Kultury), Michał Rydzewski – Kierownik Działu Programów Dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury
11.15–12.45 Współpraca domów kultury z innymi instytucjami kultury – panel dyskusyjny z udziałem Jerzego Woźniakiewicza – Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Andrzeja St. Dziuka – Dyrektora Teatru Witkacego w Zakopanem, Anny Wende-Surmiak – Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Joanny Orlik – Dyrektorki Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, moderacja panelu: Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
12.45–14.00 Budowanie wizerunku domu kultury, Patrycja Sawicka-Sikora
14.00–15.00 Obiad
15.00–15.30 Uroczyste przywitanie uczestników kongresu przez Annę Pieczarkę, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego
15.30–16.30 Jak skutecznie promować ofertę kulturalną? – panel dyskusyjny z udziałem Anny Pieczarki – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego, Łukasza Smółki – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Roberta Bylicy – Radnego Województwa Małopolskiego, Marty Warias – Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Żabnie oraz Bartłomieja Koszarka-Benkowego – Dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury, moderacja panelu: Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
16.30–17.30 Zakwaterowanie
17.30–20.00 Kulturę mamy w naturze! – program kulturalny przygotowany przez Muzeum Tatrzańskie
20.00–22.00 Kolacja z kapelą góralską
20 września
9.00–10.00 Co decyduje o sukcesie imprezy masowej – uwarunkowania prawne, Jacek Michalak
10.00–14.45 POROZMAWIAJMY! O czym marzymy, z czym się borykamy? Twoje zdanie jest ważne! – warsztaty w formule Open Space Technology
14.45–15.00 Podsumowanie kongresu
15.00–15.50 Obiad

Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Kiedy: 19–20 września 2019

Rejestracja: od godz. 9.00

Gdzie: Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy Hyrny, ul. Piłsudskiego 20, 34-500 Zakopane

Dojazd: Otwórz w Mapach Google

Organizator zapewnia nocleg i wyżywienie, dojazd na miejsce we własnym zakresie.

Parking:

Ośrodek dysponuje płatnymi miejscami parkingowymi (10 złotych za dobę). Istnieje też możliwość zaparkowania wzdłuż ulicy Piłsudskiego (opłata w strefie płatnego parkowania według cennika miasta Zakopane).

Udział bezpłatny, rejestracja online.

Prelegenci

Prelegenci
Robert Bylica
Robert Bylica
Robert Bylica

Robert Bylica

Samorządowiec. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, członek Komisji Kultury oraz Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu. Inicjator akcji charytatywnych, kulturalnych i patriotycznych aktywizujących środowisko seniorów. Muzyk. Twórca muzyki do spektakli teatralnych i filmów.

Andrzej St. Dziuk
Andrzej St. Dziuk
Andrzej St. Dziuk
fot. Piotr Korczak / Kronos Media

Andrzej St. Dziuk

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, mający za sobą rok nauki na Wydziale Filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1980 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, które zakończył z wyróżnieniem w roku 1984. Założyciel i twórca zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyser, scenarzysta, autor scenografii do własnych spektakli.

Monika Gubała
Monika Gubała
Monika Gubała
fot. Piotr Iwaszko

Monika Gubała

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą oraz zarządzania w administracji. Pomysłodawca i organizator konferencji naukowych, projektów edukacyjnych oraz projektów muzycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Czynny muzyk instrumentalista.

Bartłomiej Koszarek-Benkowy
Bartłomiej Koszarek-Benkowy
Bartłomiej Koszarek-Benkowy

Bartłomiej Koszarek-Benkowy

Etnolog, regionalista, muzykant. Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Instruktor śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach pasterskich, takich jak: skrzypce, złóbcoki, dudy podhalańskie, piszczałki. Konferansjer ogólnopolskich imprez na Podhalu, m.in. Sabałowych Bajań i Góralskiego Karnawału. Lider zespołu Rzoz, wykonującego góralską poezję śpiewaną. Laureat wielu konkursów dla instrumentalistów. Aktywny członek m.in. Związku Podhalan i Rady Naukowej Sekcji Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uhonorowany takimi nagrodami, jak: „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2008) i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013).

Jacek Michalak
Jacek Michalak
Jacek Michalak

Jacek Michalak

Producent, menadżer kultury, muzyk. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od dwudziestu lat prowadzi firmę producencką kompleksowo realizującą przedsięwzięcia artystyczne.

Sylwia Myszka-Szyszka
Sylwia Myszka-Szyszka
Sylwia Myszka-Szyszka

Sylwia Myszka-Szyszka

Facylitatorka, specjalistka od dużych grup, certyfikowana trenerka i coachka, członkini brytyjskiego Chartered Institute of Personnel and Development. Z wykształcenia psycholożka pracy i organizacji. Od 10 lat zajmuje się rozwojem ludzi, zespołów i organizacji. Pracowała w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech i Polsce – zarówno dla małych firm rodzinnych, jak i dużych międzynarodowych korporacji, dla sektora publicznego, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i samoorganizujących się społeczności. Stosuje partycypacyjne metody pracy, zachęcając uczestników do aktywnego uczestniczenia, eksperymentowania, myślenia i uczenia się, umożliwiając dialog oraz wypracowywanie odważnych rozwiązań. Sama o sobie pisze: „Moją pasją jest praca z dużymi grupami i wspieranie ludzi w prowadzeniu dobrych konwersacji. Właśnie dlatego uwielbiam Open Space Technology. Umiem poprowadzić konferencję dla kilkuset osób w taki sposób, że ludzie są cały czas zaangażowani i wychodzą dokładnie z tym, po co przyszli (...). Najchętniej pracuję z zespołami, organizacjami i społecznościami, które chcą mieć realny wpływ. Z ludźmi, którzy chcą i wierzą, że mogą coś zmienić, ale nie do końca wiedzą jak”. Szkoli po polsku, angielsku i niemiecku.

Joanna Orlik
Joanna Orlik
Joanna Orlik
fot. Ewelina Korostyńska

Joanna Orlik

Animatorka, miłośniczka rozwiązań systemowych i spontanicznych decyzji. Dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie ‒ regionalnej instytucji kultury zajmującej się rozwojem sektora kultury w województwie małopolskim. Stworzyła i przez 5 lat prowadziła interdyscyplinarny kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Polonistyki UJ. Autorka i koordynatorka Laboratorium Edukacji Kulturalnej dla Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Prezeska Forum Kraków. Uczestniczy w programach związanych z edukacją kadr kultury, prowadzi warsztaty, rozwija projekty. Prywatnie przekonana, że dużo da się zrobić.

Anna Pieczarka
Anna Pieczarka
Anna Pieczarka

Anna Pieczarka

Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. W kadencji 2014–2018 Radna Województwa Małopolskiego. Z wykształcenia ekonomistka. Doświadczony samorządowiec, od blisko dwudziestu lat pracuje w jednostkach samorządowych. Pełniła funkcję dyrektora samorządowego centrum kultury, dbając o kulturalny i patriotyczny rozwój regionu, organizując znane w Małopolsce wydarzenia skierowane do wszystkich środowisk. Działała społecznie jako prezes stowarzyszenia podejmującego inicjatywy na rzecz rozwoju różnych dziedzin życia społecznego regionu. Jest inicjatorką wielu akcji charytatywnych i współtwórczynią aktywizacji środowiska seniorów.

Hanka Rybka
Hanka Rybka
Hanka Rybka

Hanka Rybka

Wokalistka, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jak sama przyznaje, śpiewa od zawsze. Już jako młoda dziewczyna wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych. Po ukończeniu studiów współpracowała ze znakomitymi artystami scen polskich. Jej możliwości wokalne sprawiły, że od wielu lat funkcjonuje w świecie muzyki improwizowanej i jazzu oraz jest zapraszana przez znakomitych muzyków na sceny Europy i Ameryki. W 2017 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało jej okolicznościową nagrodę za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowania Podhala.

Michał Rydzewski
Michał Rydzewski
Michał Rydzewski

Michał Rydzewski

Kieruje Działem Programów Dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury; odpowiada za łącznie 8 różnorodnych programów dotacyjnych – przede wszystkim nakierowanych na projekty animacyjne i edukacyjne realizowane w społecznościach lokalnych.

Patrycja Sawicka-Sikora
Patrycja Sawicka-Sikora
Patrycja Sawicka-Sikora

Patrycja Sawicka-Sikora

Doświadczona liderka, managerka, trener i ambasadorka programu Sukces TO JA. PR Manager z ponad 20-letnim doświadczeniem. W ramach agencji PRIMOLOKO, którą zarządza od wielu lat, pracuje nad wizerunkiem korporacji, firm czy organizacji z różnych branż, budując ich rozpoznawalność. Na swoim koncie ma nominacje do najważniejszej, branżowej nagrody w dziedzinie public relations – Złotych Spinaczy. Absolwentka psychologii biznesu na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Prowadzi szkolenia z zakresu budowania wizerunku, marki, public relations i komunikacji, a także z coraz bardziej istotnych w codziennym życiu umiejętności miękkich, takich jak: efektywność osobista, asertywność, radzenie sobie ze stresem, kreatywność, kompetencje komunikacyjne i interpersonalne etc. Podczas autorskich zajęć, które prowadzi na uczelniach w całej Polsce (m.in. na SGGW, Uczelni Łazarskiego, w Collegium Da Vinci w Poznaniu) oraz w London School of Public Relations (LSPR) zaraża kolejne pokolenia pasją do mediów, komunikacji i public relations. W swoich działaniach często korzysta z metody Points of You®, uwielbianej przez najbardziej kreatywne organizacje na świecie, np. Google, Cirque du Soleil, PIXAR, IKEA, TEVA etc. Jej życiowym „WHY” jest poszukiwanie możliwości wpływania na zwiększanie ZAANGAŻOWANIA w życie i pracę. Koordynatorka pierwszej wspólnej kampanii warszawskich domów kultury NADAJEMYKULTURE.PL. Kampania została finalistką konkursu Kulturalne Case Studies podczas konferencji Marketing w Kulturze w marcu 2019 roku.

Łukasz Smółka
Łukasz Smółka
Łukasz Smółka

Łukasz Smółka

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku technika rolnicza i leśna. W trakcie studiów aktywny działacz samorządu studenckiego, pracował również w Studenckim Kole Naukowym oraz zasiadał w Senacie Uniwersytetu Rolniczego. Radny województwa minionej kadencji (2014–2018). Od 2015 do 2018 roku szef gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa – uczestniczył w najważniejszych projektach dla województwa małopolskiego w zakresie infrastruktury drogowej oraz kolejowej. Wcześniej dyrektor biura Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynator projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego zakupu specjalistycznego sprzętu na potrzeby wzmacniania potencjału ratowniczego małopolskich strażaków. Nadal społecznie angażuje się w rozwój ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych stowarzyszeń.

Marta Warias
Marta Warias
Marta Warias

Marta Warias

Marta Warias – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie od 2007 roku oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie od roku 2011. Z wykształcenia teolog i bibliotekarz. Jest osobą, dla której kultura jest stylem życia, a dbanie o jej rozwój jest esencją życia zawodowego. Organizator spotkań autorskich, prelekcji, wykładów, koncertów i spektakli dla środowiska lokalnego. Pod kierownictwem Marty Warias przeprowadzono kompleksowe remonty zarówno siedziby Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, jak i budynku Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. Na modernizacje placówek zostały pozyskane środki finansowe nie tylko z budżetu gminy, ale także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z programów Rozwój Infrastruktury Kultury oraz Rozwój Infrastruktury Bibliotek). Marta Warias została nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony Działacz Kultury” (2004), Orderem Błękitnej Niezapominajki (2014), Odznaką Honorową PCK (2015) oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2017).

Anna Wende-Surmiak
Anna Wende-Surmiak
Anna Wende-Surmiak

Anna Wende-Surmiak

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od 2012 roku. Romanistka. Od grudnia 2015 roku prezes IMMA (International Mountain Museums Alliance – Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich).

Jerzy Woźniakiewicz
Jerzy Woźniakiewicz
Jerzy Woźniakiewicz

Jerzy Woźniakiewicz

Menadżer kultury i politolog. Z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie związany od 2007 roku, funkcję dyrektora tej instytucji pełni od roku 2011. W tym czasie Biblioteka otworzyła nowoczesną Artetekę i stale poszerzała swoje usługi oraz ofertę, m.in. zapewniając dostęp on-line do baz wydawnictw elektronicznych. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła również wypożyczanie czytników e-booków. Obecnie, znów jako jedna z pierwszych w kraju, umożliwia odbiór zamówionych książek całodobowo – z nowoczesnego książkomatu. Prócz codziennej pracy w Bibliotece angażuje się także w wiele działań o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Jest m.in. członkiem Rady Konsultacyjnej Projektu „e-usługa OMNIS” Biblioteki Narodowej oraz Rady Programowej Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem instytucji kultury. Interesuje się nowymi technologiami oraz historią. W wolnych chwilach fotografuje i uprawia strzelectwo sportowe. Lubi jeździć na rowerze.

Organizatorzy

Organizatorzy

Małopolski Instytut Kultury w KrakowieMuzeum Tatrzańskie

INSTYTUCJE KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Kontakt

Kontakt

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 Lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 (12) 422 18 84
instytut@mik.krakow.pl

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88