Szkolenie koncentruje się na wdrażaniu standardów ochrony małoletnich, zapewniając uczestnikom wiedzę niezbędną do tworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży. Program obejmuje również zagadnienie rozpoznawania krzywdy i reagowania na nią.
W ramach spotkania poruszone zostaną takie zagadnienia jak:
- formy krzywdzenia dzieci,
- granice zaniedbania – gdzie się zaczyna i kończy przemoc,
- rozpoznawanie objawów,
- sposoby komunikowania doznanej krzywdy.
Omówione zostaną także narzędzia skutecznego reagowania w takich sytuacjach, w tym sposoby zapewnienia bezpieczeństwa dziecku, wobec którego ujawniono przypadki krzywdzenia, wskazane granice rozmowy z rodzicem/opiekunem przy podejrzeniu zaniedbania, określone procedury zgłaszania przypadków oraz sposoby reagowania na nieprawidłowe zachowania wobec dzieci.
Dla kogo?
Szkolenie skierowane jest do pracowników instytucji kultury mających styczność z małoletnimi, w szczególności do osób odpowiedzialnych za wdrażanie i przestrzeganie Standardów Ochrony Małoletnich. Będzie również wartościowe dla wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony dzieci.
Prowadząca
Weronika Potaczek – psycholożka, diagnostka, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła studia podyplomowe Psycholog jako biegły sądowy na Uniwersytecie SWPS oraz Problemy psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Prezeska Fundacji PoWer, inicjatorka pierwszego w Małopolsce Centrum Pomocy Dzieciom. Właścicielka Centrum Rozwoju i Psychologii, działającego na rynku szkoleniowym od 2014 roku. Za działalność na rzecz dzieci wyróżniona odznaką Gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka UNICEF w 2019 roku.
Informacje organizacyjne
- Termin: 23 kwietnia 2025, godz. 10:00–15:00
- Miejsce: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, ul. 28 Lipca 1943 17C
- Koszt: bezpłatne
- Rejestracja: https://forms.gle/eipA7La9aofYwj5e8
Kontakt: Katarzyna Dzigańska, dziganska@mik.krakow.pl, 533 310 439