publikacje

O co walczy ukraińska kultura?

Volodymyr Sheiko

W nowej Broszurze do myślenia Volodymyr Sheiko opowiada o roli kultury w czasach wojny. O tym, że wojna toczy się nie tylko na froncie, że bronią są w niej nie tylko czołgi i karabiny. Ukraina – największy kraj w Europie – choć była w centrum najważniejszych wydarzeń politycznych, jakie rozgrywały się na arenie międzynarodowej w ostatnich dekadach, pozostawała na marginesie świadomości społeczeństwa europejskiego. Tak jakby była tłem, dekoracją, figurą, a nie autentycznym krajem o wielowiekowej historii, zamieszkiwanym przez ponad 40 milionów mieszkańców. 

Można więc mówić tu o pewnym szczęściu w nieszczęściu: wojna jest dla nas, Ukraińców, wielką tragedią, ale równocześnie stała się momentem przebudzenia i szansą, by przemówić do świata własnym głosem, a nie słowami, które do tej pory znajdowali dla nas inni – o ile w ogóle zauważali nasze istnienie

– pisze Sheiko.

Opowiada również m.in. o poszukiwaniu własnego głosu, co nie jest łatwe w sytuacji, gdy naród przemawia w dwóch językach, a jeden z nich to również język agresora; o dyskusji wokół kanonu literatury ukraińskiej; o konstytuowaniu świadomości narodowej, samodzielnej i wolnej od kolonializmu sowieckiego.

Książkę w formacie PDF znajdziesz tutaj (link pod grafiką):

Żółta okładka broszury z typograficzną okładką, na broszurze leży ołówek

Inne tytuły z serii „Broszura do Myślenia” są dostępne tutaj:

Marek Krajewski Po co nam instytucje kultury?

Marcin Napiórkowski Kto ustala reguły gry? Instytucje kultury wobec polaryzacji politycznej

Jerzy Hausner Ile warta jest kultura?

Hubert Kaszyński Współpraca jako sztuka rozmowy

Łucja Piekarska Kto tworzy nasze dziedzictwo?