Publikacje

Autoportret Starość nr 3/2023

„Latami nie liczy się losu”.

Nowy numer „Autoportretu” już w dostępny! Tym razem pochylamy się nad tematem nieobcym nikomu i nieuniknionym: nad starością.

Ostrożne szacunki demografów mówią, że za 20 lat, nasze społeczeństwo w czterdziestu procentach będzie składało się emerytów. Nie jesteśmy osamotnieni w tych prognozach – podobny los czeka wiele krajów europejskich i bogate gospodarki Azji. Czy nasze mieszkania, miasta, wsie, międzymieścia, instytucje publiczne, systemy transportu i opieki medycznej są przygotowane na zjawisko określane w języku ekonomii cokolwiek niepokojącą frazą silver tsunami

W tym numerze Autoportretu przyglądamy się przestrzennym pułapkom architektury i urbanistyki projektowanym z założenia – albo braku wystarczającej wyobraźni –  dla ludzi silnych i zdrowych.

Z drugiej strony prezentujemy przykłady strategii projektowych i działań społecznych, które uwzględniają starzenie się społeczeństwa i biorą pod uwagę dobrostan psychiczny i fizyczny osób starych. Czy w dzisiejszym świecie – ogarniętym obsesja nieustannej produktywności – w ogóle mamy prawo czuć się bezradni, schorowani, słabi?

minimalistyczna ilustracja - różowe schody, na ich środku biała kula