publikacje

Autoportret. Formy własności
nr 3/2017

W tym „Autoportrecie” omawiamy różne modele własności, a nie tylko upraszczające przeciwstawienie publicznego i prywatnego. Jak pisze Levente Polyák, redaktor prowadzący tego numeru: „Własność jest złożoną relacją między podmiotem a obiektem, w którym własność publiczna nie oznacza nieograniczonego dostępu dla wszystkich, a prywatna własność nie pociąga za sobą nieograniczonego prawa do dysponowania ziemią czy budynkami. Nieruchomość to pakiet praw i obowiązków, a jej wykorzystywanie i dostęp do niej są determinowane przez interakcję wielu podmiotów”.

Wychodzimy poza diagnozę i krytykę sytuacji, w której się znajdujemy. Pokazujemy punkty  tworzenia się alternatywnych rozwiązań w obrębie systemu, świadomych podmiotów angażujących się w przekształcanie stosunków własności i wydobywania kawałków przestrzeni z mechanizmu wszechobecnej spekulacji. Skala inicjatyw, które przedstawiamy, jest niewielka, ale już zmiana logiki, przewartościowanie pojęcia własności, pokazanie jego historyczności i zasady działania może być zaczątkiem czegoś nowego.

W numerze:

– Saskia Sassen wyjaśnia, dlaczego powinno nas martwić, że miasta przestają należeć do ich mieszkańców,
– Levente Polyák sprawdza, jak nowojorska Trump Tower sprawdza się w funkcji prywatnej przestrzeni publicznej,
– Dorota Jędruch pisze o historycznych wizjach własności w przestrzeni,
– Tomasz Luterek rysuje portret polskiej reprywatyzacji,
– Rafał Woś nawołuje do zmiany ekonomicznego paradygmatu akumulacji kapitału,
– członkowie węgierskiego Kolektywu Rákóczi sprawdzają na własnej skórze, czy alternatywne modele własności wypróbowane na Zachodzie mają rację bytu w Budapeszcie.

okładka magazynu autoportret - ilustracja groźnej głowy przypominającej wilka z bajki