publikacje

Autoportret Człowiek w sieci nr 1/2016

W numerze wracamy do pytań, które pojawiały się na horyzoncie w momencie powstawania sieci internetowej. Zamieszczone teksty poruszają problemy relacji pomiędzy środowiskiem naturalnym a technologią oraz technologiami jako środowiskiem życia człowieka, stawiają pytania o proces kształtowania się ludzkiej tożsamości, o najbardziej podstawowe relacje, takie jak miłość czy intymność oraz zwracają uwagę na procesy formowania się nowych społeczności. Autorzy zadają też pytanie o to, czy w erze internetu rzeczy oraz pozostawianych przez ludzi elektronicznych śladów, maszyny, które sprawują nad nimi pieczę, są „miłującymi maszynami” z wiersza Richarda Brautigana, czy może wręcz przeciwnie, stały się prowadzącymi do erozji prywatności narzędziami biowładzy? Choć nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania, musimy je stawiać wciąż na nowo. Są to bowiem pytania o kondycję człowieka w jego środowisku, którym jest obecnie sieć.

W numerze:

  • Carlo Ratti i Matthew Claudel przekonują, że człowiek zawsze był gatunkiem cyborgicznym,
  • Jacek Gądecki krytycznie analizuje narracje o smart city,
  • Owen Hatherley przekłuwa balon architektury parametrycznej badając estetykę i etykę projektów Zaha Hadid Architects,
  • Jon Rafman pokazuje świat zarejestrowany kamerami Google’a, a Evan Baden portretuje ludzi, którzy w sieci udostępniają swoją intymność,
  • Joanna Walewska konstatuje, że „era po Snowdenie” wciąż naznaczona jest cybernaiwnością,
  • Magdalena Zdrodowska pyta o emancypacyjny potencjał sieci w kontekście funkcjonowania internetowych społeczności Głuchych.

okładka magazynu autoportret - biała siatka okrywająca niewidzialną postać