Redakcja „Rzeczpospolitej” we współpracy z Instytutem Książki przygotowała ranking bibliotek w gminach, które mają mniej niż 15 tys. mieszkańców. Ranking powstał w oparciu o wyniki ankiet rozesłanych do wszystkich publicznych bibliotek w takich gminach, odpowiedziało ponad 600 placówek z 2 300 wszystkich zaproszonych do udziału.
Metodę przyznawania punktów opracowała kapituła rankingu w składzie: Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki, Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Elżbieta Stefańczyk – prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Andrzej Tyws – przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska i Paweł Jabłoński z „Rzeczpospolitej”. Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. (źródło: www.sbp.pl)
Zwycięzcą rankingu została Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie). Rzeczpospolita opublikowała artykuł o zwycięzcy konkursu. Na kolejnych miejscach znalazły się biblioteki w Siewierzu (także woj. śląskie) oraz w Człuchowie (woj. pomorskie). Pełne wyniki rankingu są dostępne w tym dokumencie (arkusz Excel).
Wyniki dla Małopolski
W rankingu wzięło udział 57 bibliotek z regionu. Wśród pierwszych 50-ciu znalazło się 6 małopolskich bibliotek:
- Miejska Biblioteka w Trzebini (miejsce 19-te),
- Gminna Biblioteka Publiczna w Szczurowej (miejsce 23-cie),
- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie (miejsce 29-te),
- Miejska Biblioteka Publiczna w Bukownie (miejsce 39-te),
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna (miejsce 45-te),
- Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej (miejsce 47-me).
W pierwszej setce znalazły się jeszcze 4 biblioteki. Gratulujemy dobrych miejsc!
Ranking bibliotek a Program Rozwoju Bibliotek
Większość bibliotek ujętych w rankingu to uczestniczki Programu Rozwoju Bibliotek: ponad 90 bibliotek z I rundy i ponad 30 bibliotek z II rundy programu. Na trzech czołowych miejscach znalazły się biblioteki pełniące rolę bibliotek wiodących. Spośród bibliotek zajmujących miejsca od 1 do 20, aż 16 uczestniczy w PRB. (źródło: Program Rozwoju Bibliotek)