Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Małopolski Instytut Kultury otrzymał grant MKiDN, w ramach programu Obserwatorium kultury, na zrealizowanie projektu badawczego Animacja/edukacja. Możliwości i ograniczenia edukacji i animacji kulturowej w Polsce. Badania potrwają do grudnia 2014 roku. Będzie to piąty z kolei projekt realizowany w ramach programu Obserwatorium Kultury, poprzednie to:
- Kompetencje kadr kultury a zmiana społeczna. Badania eksploracyjne małych miast i obszarów wiejskich (2013; w toku)
- Kultura miejska – węzły i przepływy (2012)
- Partycypacyjne zarządzanie w lokalnych instytucjach kultury a profile uczestnictwa w kulturze (2011)
- Usługi kulturalne a praktyki kulturowe. Badania lokalnych obiegów kultury (2010)
W ramach projektu badawczego zamierzamy stworzyć kompleksowy portret animacji i edukacji kulturowej w Polsce. Badania zostaną przeprowadzone w trzech modułach: będziemy przypatrywać się tego rodzaju działaniom z perspektywy wniosków składanych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Edukacja kulturalna”; prowadząc wywiady z animatorami, zaangażowanymi w ich tworzenie; tworząc 6 studiów przypadków funkcjonowania programów animacji kulturowej w Polsce. W rezultacie chcemy dostarczyć empirycznie ugruntowanych podstaw dla działań z zakresu polityki kulturalnej w odniesieniu do animacji/ edukacji kulturowej, w tym dla określania w kolejnych latach priorytetów programów MKiDN i innych programów dotacyjnych realizowanych na poziomie lokalnym. Podsumowaniem projektu będzie raport badawczy, seminarium eksperckie, a rezultaty badań zostaną szeroko rozpowszechnione wśród animatorów w Polsce. Prace merytoryczne poprowadzi zespół projektowy pod kierunkiem prof. Janusza Muchy oraz prof. Marka Krajewskiego.
Projekt będzie realizowany we współpracy Katedrą Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Instytutem Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zrzeszeniem Forum Kraków.