19 sierpnia 2011 roku sejm miał przyjąć nowelizację ustawy o działalności kulturalnej. Sejm wstrzymał jednak pracę nad tą ustawą i skierował ją z powrotem do komisji sejmowej celem opracowania „dodatkowych ekspertyz” związanych z prawem pracy (wiele zastrzeżeń budziły proponowane przepisy związane z kontraktami pracowniczymi w instytucjach artystycznych). W obecnej kadencji głosowania nad tą ustawą raczej już nie będzie, a całość zmian zaproponowanych w nowelizacji stoi pod dużym znakiem zapytania.
Na wniosek Posła PiS Kazimierza M. Ujazdowskiego Sejm wstrzymał pracę nad rozpatrzeniem poprawek Senatu do ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej.
Kazimierz M. Ujazdowski: Poprawki Senatu oznaczają powrót do praktyk uderzających w standardy prawa pracy obowiązujące w całej Europie. W myśl poprawek forsowanych przez PO artyści zatrudniani w instytucjach kultury traciliby elementarne poczucie bezpieczeństwa. Każdą umowę będzie można rozwiązać ze względu na arbitralnie określane potrzeby repertuarowe instytucji. Rozwiązania uderzałyby przede wszystkim w młodych aktorów i muzyków zaczynających karierę artystyczną.
(źródło: ujazdowski.pl)
Warto poznać również uwagi zgłoszone do ustawy przez Związek Artystów Scen Polskich. Więcej o pracach nad nowelizacją ustawy w artykule Gazety Wyborczej i na Onet.pl.