W Bydgoszczy 25 listopada 2011 roku odbyło się seminarium „Miasto kultury czy miasto kulturalne? Kultura jako płaszczyzna mobilizacji społecznej i obywatelskiej w polskich metropoliach” w ramach cyklu „Kultura i rozwój” (jest to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Collegium Civitas pod patronatem medialnym Polityki).
Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, Bydgoski Kongres Kultury, łódzki Regionalny Kongres Kultury, warszawski Ruch Obywateli Kultury, działalność Sztabu Antykryzysowego i zbliżający się Kongres Kultury w Poznaniu, Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego w Lublinie to tylko kilka przykładów społecznego ożywienia w polskich metropoliach, do którego pretekstem stała się kultura. Jakie są podobieństwa, a w czym się różnią lokalne inicjatywy? Jak stworzyć platformę wymiany doświadczeń? Czy potrzebna jest koordynacja działań lokalnych i regionalnych, by wspólnie z Ruchem Społecznym Obywatele Kultury monitorować realizację Paktu dla Kultury? Czy należy zabiegać o przyjęcie lokalnych paktów dla kultury? To najważniejsze problemy, o których chcemy rozmawiać podczas wyjazdowego seminarium „Kultura i rozwój” w Bydgoszczy. (źródło: Oficjalny blog Ośrodka Badań nad Przyszlością Collegium Civitas)
W seminarium uczestniczyła Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Spotkanie prowadził Edwin Bendyk z tygodnika Polityka. Udostępnił już krótką relację z tego spotkania na blogu Antymatrix oraz nagranie całej rozmowy.
[field name=multimedia]
Kolejne części nagrania dostępne se na profilu Edwina Bendyka na Vimeo.
Więcej o działaniach Bydgoszczy w zakresie zmian w sektorze kultury na stronie Bydgoskiego Kongresu Kultury oraz Bydgoskiego Obserwatorium Kultury.