22 kwietnia 2016 roku w krakowskim Magistracie odbyło się spotkanie mające na celu zaprezentowanie wyników dwóch badań na temat stanu kultury i polityki kulturalnej w Krakowie oraz skonsultowanie z przedstawicielami krakowskich instytucji kultury i mieszkańcami propozycji priorytetów do strategii rozwoju kultury w Krakowie do roku 2022.
Spotkanie zainaugurował Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Sportu, Andrzej Kulig, zauważając, że
Pierwszą część spotkania rozpoczął Artur Celiński z Fundacji Res Publica prezentacją „Kraków w świetle badań: DNA Miasta. Miejskie polityki kulturalne 2015”. Przedstawione wnioski dotyczące polityki kulturalnej Krakowa, w tym wydatkowania funduszy na krakowską kulturę w kontekście sytuacji innych miast, zostały opracowane w oparciu o wyniki badania „DNA Miasta” z 2015 roku, z którymi można zapoznać się w „Magazynie Miasta” (nr 4/2015) będącym zapowiedzią pełnego raportu z badań.
Następnie głos zajęli Wojciech Pieniążek i Michał Marciniak z firmy AGROTEC Sp. z o.o., omawiając rezultaty badań „Krakowska kultura – stan obecny i perspektywy rozwoju”, które zostały zlecone w 2015 roku przez Urząd Miasta Krakowa. Celem badań była diagnoza czterech obszarów: 1. markowych produktów krakowskiej kultury; 2. oferty wydarzeń kulturalnych w Krakowie; 3. działalności miejskich instytucji kultury; 4. inkubatorów krakowskiej kultury. Podczas dyskusji działacze krakowskich stowarzyszeń i fundacji zasygnalizowali między innymi potrzebę przebadania również środowiska krakowskich NGO, a nie tylko miejskich instytucji kultury.
Druga część spotkania została poświęcona omówieniu propozycji strategii rozwoju kultury w Krakowie do roku 2022, której roboczy zapis zamieszczamy poniżej. Podczas dyskusji zwrócono szczególną uwagę na priorytety poruszające temat łączenia sfery kultury i nowoczesnych technologii, na potrzebę inwestycji w rozwijanie kompetencji kadr kultury oraz konieczność poświęcenia większej uwagi w strategii lokalnym NGO. Kolejne konsultacje powinny odbyć się w przeciągu kilku tygodni.
Priorytety do strategii rozwoju kultury w Krakowie do 2022 roku [projekt]