Coraz realniejsze wydaje się powstanie nowej instytucji kultury w Krakowie pod nazwą Dom Literatury. Prawdopodobnie byłaby to instytucja współprowadzona przez Miasto Kraków i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w Krakowie przy rynku ma siedzibę narodowy Instytut Książki).
Ideę Domu Literatury Kraków zainicjowało środowisko literackie miasta Krakowa. […] W powstanie projektu zaangażowały się już gmina Kraków, Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedziała wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. (źródło: Gazeta Krakowska)
Najważniejszym celem muzeum będzie stworzenie markowych produktów kulturalnych z życia i dzieł krakowskich autorów: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Stanisława Lema. Mówiąc inaczej stworzenie prężnej i nowoczesnej instytucji muzealnej mogącej być motorem funkcjonowania Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO.
Została wskazana również lokalizacja nowej instytucji. Ma się ona znaleźć byłym składzie solnym z XVIII wieku w Krakowie, przy ulicy Na Zjeździe 8:
– Ta prestiżowa lokalizacja, łącząca dwie krakowskie dzielnice – Kazimierz i Podgórze – została zaproponowana przez prezydenta Majchrowskiego do dyskusji z ministrem kultury – mówi Robert Piaskowski, koordynujący projekt w Krakowskim Biurze Festiwalowym. – To miejsce ma potężny ładunek symboliczny. Dlatego w przeszłości przeładowywano sól z kopalni soli w Wieliczce. W przyszłości miejsce to może eksportować w świat najważniejsze literackie dokonania rodzimych twórców – twierdzi Piaskowski. (źródło: Dziennik Polski)
(Google Street View)
Decyzje jeszcze zapadały, trwają ustalenia, w jakim kształcie projekt ten mógłby przekształcić się w realne przedsięwzięcie.