Pierwszy NieKongres Animatorów Kultury odbył się w dniach 26-28 marca 2014 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie i był przygotowywany przez Narodowe Centrum Kultury i Forum Kraków pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (czytaj więcej o spotkaniu i zapoznaj się z raportem ewaluacyjnym).
Chcieliśmy się wówczas poznać, policzyć, zebrać i zaprezentować doświadczenia, określić swoją wiedzę i niewiedzę, zadeklarować odpowiedzialność, zaplanować kolejne działania i zapytać o przyszłość zawodu animatora kultury.
Efektem ówczesnego spotkania jest specjalny program szkoleń dla animatorów oraz rozbudowanie i modyfikacje prowadzonych od wielu lat działań na rzecz tego środowiska przez Narodowe Centrum Kultury, opracowania Forum Kraków na temat kompetencji animatorów i strategii rozwoju animacji w Polsce, rozbudzona dyskusja na temat animacji kultury.
W 2013 roku, kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy o kongresie animatorów kultury, wielu naszych kolegów wyrażało wątpliwości: czy spotkanie animatorów musi przyjąć formę kongresu? Czy spotkanie musi się odbywać w Warszawie? Czy udział władz i narodowych instytucji nie zaburzy jego autentyczności i oddolnego charakteru? Zofia Bisiak z Akademii Łucznica, zaproponowała wówczas: spotkajmy się na łące! A Janusz Byszewski przywołał tradycje Zjazdów Marzycieli, które odbywały się w Elblągu w latach 70-tych.
Tym razem spotkamy się na łące! Drugi Niekongres Animatorów Kultury odbędzie w Lubiążu w dniach 7-9 lipca 2016 roku, podczas i przy SLOT ART Festivalu. W ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Jakie mamy cele?
- Zwrócić uwagę animatorów kultury w Polsce na SLOT ART Festival, dolnośląską markę kulturalną o unikalnym charakterze. Skierować zainteresowanie animatorów na Dolny Śląsk i Lubiąż, a także na ideę Europejskiej Stolicy Kultury.
- Podjąć próbę stworzenia mapy środowisk animacji kultury w Polsce – rozpoznania i przedstawienia różnorodnych podejść, metod, szkół, poglądów i doświadczeń. A także zainspirować do autorefleksji i prezentacji różnych środowisk, organizacji i instytucji.
- Podjąć dyskusję na temat świadomości i powinności animatorów kultury. Chcemy rozmawiać o źródłach animacji, o zjawiskach zachodzących w otoczeniu animatorów i sposobach oraz możliwościach reagowania na nie. Chcemy rozmawiać o uwarunkowaniach wewnętrznych osób zajmujących się animacją. Rozpoznać i usystematyzować powinności, rozumiane jako nakazy dawane samemu sobie, jakie stawiają sobie animatorzy w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości.
Organizatorami II NieKongresu Animatorów Kultury są: Biuro Festiwalowe Impart 2016, Narodowe Centrum Kultury, Forum Kraków oraz Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych.
Całość informacji o NieKongresie Animatorów Kultury 2016 będzie publikowana na Platformie Kultury>>