Niby nic dziwnego, a jednak! Koniec roku zawsze nas zaskakuje. Przecież dopiero co rozpoczynaliśmy styczeń z nowymi planami, chwilę temu był maj, jeszcze mamy przed oczami złotą jesień… Tymczasem nie da się zaprzeczyć, że w kalendarzu grudzień. Wykorzystajmy to, żeby podsumować tegoroczne działania w programie wolontariatu i praktyk w MIK.
Dla tych, którzy lubią statystyki: współpracowało z nami 8 praktykantek, 72 wolontariuszy i wolontariuszek, w tym radni Rady Młodzieżowej MIK kadencji 2024/2025, a razem z 9 radnymi poprzedniej kadencji (działającymi do czerwca br.), to łącznie 89 osób. Ale my zdecydowanie bardziej wolimy wspominać ludzi, których poznaliśmy, i opowiedzieć o obszarach, w których byli zaangażowani.
Aleksandra i Marharyta, studentki grafiki, oraz Zuzanna, studentka wzornictwa, realizowały praktyki pod merytoryczną opieką MIK-owej graficzki, Anety Sitarz. Dziewczyny przygotowały m.in. brakujące grafiki na wirtualną mapę Krakowa i Małopolski z trasą śladem dzieł Bronisława Chromego oraz kilka pomysłów na pocztówki promujące ten zasób, z których jedna została wydrukowana i jest w obiegu. Powstał też projekt nadruku na gadżet wolontariacki – ekologiczną szklaną butelkę z łykiem kultuRRRy. Z kolei Aleksandra (również studentka wzornictwa) dołączyła jako wolontariuszka do zespołu promocji MIK i m.in. innymi zaprojektowała okładkę publikacji o sojusznictwie w kulturze w ramach projektu Małopolska. Kultura Wrażliwa. Patrycja i Emilia, studentki kulturoznawstwa i wiedzy o mediach, działały przy promocji jednego z obiektów 26. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Klaudia i Martyna wykorzystały w praktyce wiedzę zdobytą na studiach socjologicznych i wyszukały oraz opracowały materiał wokół tematu wolontariatu szkolnego, który analizowaliśmy w tym roku w ramach działań badawczych wolontariatu MIK.
Laura napisała tekst trasy spacerowej po wybranych filiach Biblioteki Kraków, Jan zabrał nas na wycieczkę śladem krakowskich smoków, a Kewin wykonał fotografie do tej trasy. Natomiast Anna opracowała koncepcję drugiej części smoczego szlaku – z kolejnymi figurkami, które pojawiły się w przestrzeni miasta w drugiej połowie roku. Z kolei Zuzanna napisała artykuł o babskim combrze. Te dwa teksty pojawią się na portalu Małopolska To Go na początku 2025 roku.
Wiktoria w ramach praktyk na kierunku media content&creative writing była zaangażowana w promocję 2. Festiwalu Kultury Wrażliwej oraz uzupełniła teksty alternatywne na stronie facebookowej oraz internetowej Kultury Wrażliwej.Jak co roku najwięcej osób dołączyło do zespołu Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego i wspierało obsługę punktów informacyjnych w obiektach udostępnionych do zwiedzania. Część z nich to uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie: Kornelia, Maya, Jakub, dwie Aleksandry, Kornel, Paweł, dwie Oliwie, dwie Martyny, Daria, dwie Anny, Amelia, Natalia, Klaudia, Aniela i Kamila. Działali w Pałacu Sanguszków (gdzie mieści się ZESO) oraz w pobliskim Odporyszowie. Reszta wolontariuszy i wolontariuszek spędziła weekend w obiektach w Biskupicach oraz w Krakowie: dwie Katarzyny, Luiza, Nikola, dwie Julie, Iwo, Oliwia, Justyna, Filip, Magdalena, Marzena, trzy Małgorzaty, Michał, Aleksy, Dagmara, Julita, Dominik, Jakub, Nadiia, Illia, Monika, Anna, Wiktoria, Żaneta, Agata i Mariola. Spośród nich Zofia, Katarzyna, Jakub i Michał dodatkowo współpracowali przy tworzeniu wystawy pt. (Nie)zwykła codzienność, którą można było obejrzeć podczas Dni Dziedzictwa w pomieszczeniu dawnej pralni Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Kobierzynie. Zoltán ponownie wspierał logistycznie i transportowo zespół MDDK podczas majowego wydarzenia i w ramach kwerendy przed kolejną, 27. edycją.
Dominika, Natalia, Aleksander i Łukasz zawiązali wolontariacki zespół badawczy i opracowali materiały dotyczące błędów i porażek we współpracy osób dorosłych z młodzieżą, co było tematem jednego z paneli dyskusyjnych podczas 7. Forum Edukacji Kulturowej.
Do Rady Młodzieżowej MIK powołanej w październiku 2023 roku i działającej do czerwca 2024 należeli: Gabriela, Paulina, Karolina, Róża, Zofia, dwóch Jakubów i dwóch Michałów. A od października 2024 Radę tworzą: Kewin, Karina, Maria, dwie Karoliny, Zuzanna, Natalia, Alicja i Jagoda.
Wyjątkowo chcemy wspomnieć również o tych, którzy zgłosili się do MIK-u, ale z różnych powodów nie mogliśmy nawiązać współpracy. To aż 38 osób! Każde zgłoszenie rozpatrywaliśmy indywidualnie i szukaliśmy przestrzeni na wartościowe działania w ramach praktyk, wolontariatu czy stażu, ale tym 38 osobom musieliśmy odmówić. W danym momencie nie mogliśmy poświęcić im wystarczająco dużo czasu i uwagi lub nie mieliśmy aż tylu pomysłów na działanie, ale mamy nadzieję, że to nie zniechęci ich do szukania dalej, a być może do powrotu do MIK-u. Nie są to nadzieje płonne, bo ten rok zamykamy wnioskiem, że choć każda z tych osób – już aktywnych oraz dopiero zainteresowanych wolontariuszy czy praktykantów – jest inna, wszystkie je łączy ciekawość, otwartość na nowe wyzwania i pozytywne nastawienie, a przede wszystkim chęć uczestniczenia w kulturze, tworzenia jej, wpływu na jej kształt, a nie tylko biernego odbioru. W końcu kultura jest jak tlen, a także powinna być w obiegu i nie bez powodu te dwa hasła towarzyszą nam w MIK-u od wielu lat.
Wszystkich chętnych nieustannie zapraszamy do kontaktu z koordynatorką wolontariatu i praktyk w MIK – Izą: bryzik@mik.krakow.pl.