Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców” autorstwa Miry Marcinów. 23 marca o godzinie 14.00 o wystawie i towarzyszących jej uczuciach Justyna Nowicka z Radia Kraków porozmawia z Mirą Marcinów, Kingą Kołodziejską, kuratorką wystawy i Kirą Pietrek, ilustratorką odpowiedzialną za oprawę graficzną ekspozycji.
Spotkanie odbędzie się online na FB Wirtualnych Muzeów Małopolski. Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.
O wystawie
Czy umiesz się złościć? Czy odróżniasz smutek od strachu? Co wzbudza w Tobie wstręt? Na ile radości sobie pozwalasz?
To pięć podstawowych uczuć, które często dzielimy na te akceptowalne społecznie i te, których powinniśmy unikać. A one po prostu są.
„Bo my, dorosłe dzieci, musimy nauczyć się czuć, również te niechciane emocje jak smutek lub zakazane jak złość. To wyczerpujące, gdy uniwersalne uczucia w większości są negatywnymi stanami psychicznymi. Nie chcemy ich doświadczać, a gdy już nawet na nowo zechcemy, to nie wiemy, jak to zrobić. Jak czuć to, czego przez lata nie pozwalano nam przeżyć?” (Mira Marcinów, Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców).
W Wirtualnych Muzeach Małopolski (muzea.malopolska.pl) szukamy tematów uniwersalnych i ważnych dla nas wszystkich. Interpretują je dla nas specjaliści z najróżniejszych dziedzin: filozofowie, antropolodzy, historycy i historycy sztuki. Pretekstem do ich poruszenia są eksponaty zgromadzone w naszym portalu. Tak powstają wirtualne wystawy. W WMM jest ich już 52: muzea.malopolska.pl/pl/wirtualne-wystawy. Dzięki nim można zobaczyć nasze obiekty w nowych, często zaskakujących kontekstach i powiązaniach.
Tym razem do podróży po skomplikowanym świecie uczuć zaprosiliśmy Mirę Marcinów, psycholożkę, filozofkę, autorkę książek naukowych i porażającego Bezmatka (Paszport „Polityki” 2020), w którym opisuje swoją relację z umierającą matką.
Już 23 marca zapraszamy na premierę wirtualnej wystawy pt. Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców. Autorka w niezwykle kameralny sposób oprowadzi nas po swoistym muzeum uczuć:
„Chciałabym Państwa przeprowadzić przez ten uczuciowy zamęt: przez salę gniewu, pokój smutku i wesołe miasteczko; zatrzymamy się dłużej w gabinecie wstrętów, a przyspieszymy w domu strachów”.
Wyjątkową oprawę graficzną przygotowała Kira Pietrek – poetka, graficzka i ilustratorka. Projektowała ilustracje i okładki książek m.in Adama Kaczanowskiego, Dominiki Słowik, Doroty Sumińskiej, Moniki Śliwińskiej, Mikołaja Trzaski.
Mira Marcinów
Filozofka, psycholożka i pisarka. Autorka książek: Szaleństwo jako wybór (2012), Niezabliźniona rana Narcyza (2018, wraz z Bartłomiejem Dobroczyńskim), Historia polskiego szaleństwa (2018, nominacja do Poznańskiej Nagrody Literackiej) oraz Bezmatek (2020), za którą otrzymała Paszport „Polityki”, Nagrodę MISIE 2021 oraz nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Conrada. Ukończyła psychologię i filozofię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Finalistka Nagrody Naukowej Polityki (2019).
Kto maczał palce w wystawie?
Tekst: Mira Marcinów, CC-BY 4.0 PL
Koncepcja: Kinga Kołodziejska (WMM)
Opieka redakcyjna: Kinga Kołodziejska, Marta Dvořák (WMM)
Opracowanie graficzne, ilustracje: Kira Pietrek, CC-BY 4.0 PL
Programowanie: Jan Chołoniewski
Fotografie obiektów muzealnych pochodzą z zasobów portalu Wirtualne Muzea Małopolski.