Dobre oprowadzanie powinno poruszać zwiedzających, odnosić się do ich doświadczeń, zaciekawiać, prowokować do zadawania pytań i pogłębiania wiedzy. Jak więc stworzyć scenariusz oprowadzania, dzięki któremu będziemy budować głębsze relacje publiczności z prezentowanymi obiektami i niesionymi przez nie treściami?
Patronem naszego programu, w ramach którego realizujemy szkolenie, uczyniliśmy archetypiczną postać włoskiego cicerone, zajmującego opowiadacza, który potrafi kierunkować uwagę, przykuwać wzrok, prowokować do myślenia, zarażać pasją, wzbudzać emocje i zachęcać do dialogu.
Efektem dwudniowych szkoleń będą scenariusze oprowadzania, które stworzymy używając narzędzi interpretacji dziedzictwa wypracowanych przez ekspertów organizacji Interpret Europe. Skupimy się na następujących zagadnieniach: jak tworzyć ciekawe tematy do prezentacji? Jak utrzymać uwagę odbiorców? Jak odpowiednio do ich potrzeb i możliwości dobierać treści? Jak sprawić, by odbiorcy nabrali przekonania, że prezentowane na wystawie treści są dla nich ważne?
Dla kogo?
Do udziału w szkoleniu zapraszamy osoby zajmujące się oprowadzaniem po obiektach dziedzictwa, które chcą poznać nowe, pomocne w swojej pracy narzędzia; zarówno pracowników instytucji i organizacji, takich jak muzea, parki narodowe czy krajobrazowe, stowarzyszenia czy fundacje, jak i osoby indywidualne.
Przebieg szkolenia
W trakcie dwóch sześciogodzinnych sesji będziemy:
- tworzyć tematy łączące treści wystawy z szerszymi ideami
- przygotowywać scenariusze oprowadzania zgodnego z metodyką interpretacji dziedzictwa
- rozwijać kompetencje w zakresie oprowadzania angażującego grupę
Prowadzący:
Katarzyna Barańska – absolwentka historii sztuki oraz podyplomowych studiów poświęconych kulturowej tożsamości płci na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata pracowała jako redaktorka miesięcznika architektonicznego „A&B”. Od 2014 roku w MIK-u współtworzy zespół Dynamiki Ekspozycji. Z jego ramienia uczestniczyła w międzynarodowym projekcie InHerit, poświęconym interpretacji dziedzictwa. Obecnie koordynuje program Cicerone, w ramach którego DE przenosi na grunt polski kompetencje pozyskane we współpracy z międzynarodową organizacją Interpret Europe.
Piotr Idziak – trener metodyki oprowadzania po miejscach dziedzictwa, członek zespołu Dynamika Ekspozycji MIK. Autor scenariuszy wystaw muzealnych, ścieżek dziedzictwa, szlaków kulturowych i przewodników. Członek sieci profesjonalnych interpretatorów Interpret Europe.
Prosimy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY i podpisany przesłać w formie skanu na adres: cicerone@mik.krakow.pl do 30 listopada 2018 r.
Maksymalna liczba uczestników szkolenia – 16 osób.
Koszt szkolenia: 150 PLN netto + należny podatek VAT
Dodatkowych informacji udzielają:
Katarzyna Barańska; +48 12 422 18 84 w. 34; baranska@mik.krakow.pl