Już w przyszły poniedziałek rozpocznie się kolejne dwudniowe spotkanie Forum Kraków. Głównym tematem będą regionalne ośrodki kultury. Jaką funkcję pełnią w kontekście rozwoju kultury w regionach? Jak współpracują z innymi podmiotami kultury w regionie? Czy i jak powinny się zmieniać?
Regionalne ośrodki kultury to w przeważającej większości byłe wojewódzkie domy kultury. Po reformie administracyjnej w 1999 roku stawały się one miejskimi bądź regionalnymi instytucjami kultury. Ich działalność i funkcje były zakotwiczone w poprzednim systemie, WDK-i były „pałacami kultury” prezentującymi przede wszystkim koncesjonowaną kulturę ludową oraz sprawowały „nadzór merytoryczny” nad lokalnymi domami kultury. Z tego powodu są to instytucje do dziś najlepiej orientujące się w działaniach kulturalnych podejmowanych lokalnie w regionach.
W ciągu ostatnich dwunastu lat instytucje te intensywnie się zmieniały (choć część została po prostu zlikwidowana), w dwóch głównych kierunkach:
- rozwoju funkcji centrum kultury (rozwój infrastruktury i kompetencji związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych, prowadzeniem galerii sztuki, kin, teatrów oraz edukacji kulturalnej)
- rozwoju funkcji tzw. operatorów kultury (szkolenia kadr kultury, wspomaganie rozwoju innych instytucji kultury, tworzenie regionalnych sieci współpracy w sektorze kultury, regionalna informacja kulturalna)
Więcej o regionalnych ośrodkach kultury można przeczytać w raporcie badawczym „Regionalne domy i ośrodki kultury – analiza funkcjonowania” opracowanym przez zespół Tomasza Kasprzaka.
Polecamy również artykuł Karola Wittelsa w publikacji „Strategie dla kultury. Kultura dla rozwoju. Zarządzanie strategiczne instytucją kultury” pt. W stronę kreatywnego regionu – nowa rola regionalnych instytucji kultury.
Relacja ze spotkania ukaże się na stronie Badania w kulturze.