Nie ma już, niestety, śladu po dworze, który kazał wznieść w Mogilanach w połowie XVI wieku wojewoda, a później kasztelan krakowski Wawrzyniec Spytek Jordan herbu Trzy Trąby.
23 września 2018 (niedziela)
Oprowadzanie po dworze z Barbarą Łepkowską
Gdzie: dwór w Mogilanach, Rynek 3, Mogilany
Kiedy: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
Czas trwania: 20 min
Oprowadzanie po parku z Magdaleną Frączek
Gdzie: park dworski w Mogilanach, Rynek 3, Mogilany
Kiedy: 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30
Czas trwania: 20 min
Bogaty w detale drewniany dwór (a właściwie willa – jak donoszą kronikarze – zaprojektowana przez włoskich architektów) nie dotrwał do naszych czasów. Z epoki renesansu zachowały się za to pewne partie malowniczo usytuowanego na skarpie ogrodu. Wspomina go w swoim dziele Zwierciadło albo kształt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawam jako we zwierciedle przypatrzyć Mikołaj Rej, który gościł tu wiosną 1567 roku. Zresztą bywało tu, by tworzyć, wielu innych zacnych gości, choćby etnograf Oskar Kolberg.
Dwór obecny kształt zyskał w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to księżna Helena Massalska de Ligne kazała tu wznieść klasycystyczną budowlę. Odkupili ją Konopkowie i w rękach tego rodu pozostawała do 1939 roku.
Prezentacja o dworze w Mogilanach
Barbara Łepkowska – historyczka sztuki, prowadzi Fundację Plenerownia oraz Pracownię Kulturalną. Pracuje jako graficzka komputerowa, fotografka, animatorka kultury oraz przewodniczka, prowadzi warsztaty. Związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Magdalena Frączek – z wykształcenia leśnik, pracuje na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ze studentami prowadzi zajęcia z botaniki, dendrologii, fitosocjologii, etnobotaniki i edukacji przyrodniczo-leśnej. Kieruje Studiami Podyplomowymi Edukacja Przyrodniczo-Leśna. Współpracuje z parkami narodowymi i krajobrazowymi, prowadzi warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.