WARSZTATY LABORATORIUM BASZTA – PRZEŁAMUJEMY SCHEMATY MYŚLENIA, czyli wspólne projektowanie w Andrychowie

Zapraszamy do przeczytania tekstu przygotowanego przez zespół Stowarzyszenia Twórców Kultury ASTeK o realizacji programu LABORATORIUM baszta w Andrychowie.
foto: Beata Kwiecińska

LABORATORIUM baszta to cykl warsztatów, podczas których wnętrze niezwykłego miejsca – Klubokawiarni Baszta w Andrychowie – oraz jej program kulturalny projektować i urządzać będą wspólnie profesjonaliści i lokalna społeczność.
W przypadku większości instytucji kulturalnych, kierujących swoją ofertę do lokalnej społeczności, mieszkańcy mają ograniczony wpływ na kształt i sposób funkcjonowania takich miejsc. W projekcie LABORATORIUM baszta spotkanie mieszkańców z założycielami klubokawiarni jest najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia.
– Młodzież, przedstawicieli lokalnych władz, oraz innych potencjalnych uczestników życia naszej klubokawiarni zaprosimy na warsztaty, które poprowadzą znakomici trenerzy. Podczas pierwszego warsztatu zastanowimy się nad potrzebami mieszkańców i wspólnie wypracujemy pomysły na zmiany, jakie możemy wprowadzić w Baszcie. Drugi warsztat poświęcony będzie wprowadzaniu konkretnych zmian i pomysłów w życie. Zrobią to sami mieszkańcy, we współpracy z artystami i architektem.- mówi Barbara Tworek, z Andrychowskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury ASTeK, gospodarzy klubokawiarni.
– Jesteśmy przekonani, że każda instytucja kultury jest dobrem wspólnym całej społeczności lokalnej. To ludzie na co dzień korzystają z tej przestrzeni, dlatego chcą i mogą ją kształtować. Stworzenie z Baszty miejsca, które zamiast „oferować” kulturę pozwoli samym mieszkańcom ją aktywnie tworzyć, jest naszym najważniejszym celem. – mówi Barbara Tworek.
W Andrychowie, miejscowości liczącej prawie dwadzieścia dwa tysiące mieszkańców, brakuje obecnie miejsca przeznaczonego dla młodzieży, w którym mogłaby ona aktywnie i twórczo spędzać czas przez 7 dni w tygodniu. Baszta ma stać się pierwszą w gminie skierowaną do młodych instytucją kultury, prowadzoną przez organizację pozarządową – Andrychowskie Stowarzyszenie Twórców Kultury ASTeK,
Stowarzyszenie przejmie opiekę nad miejscem od marca 2012 roku. Jego członkowie już na samym starcie ambitnie podchodzą do realizowania swojej misji, jaką jest włączenie mieszkańców Andrychowa w działanie klubokawiarni.
Pierwszy warsztat projektowania partycypacyjnego z udziałem lokalnej społeczności odbył się 26 lutego. Jego uczestnicy wzięli udział w grze, której poszczególne zadania miały rozbudzić ich kreatywność, oraz poczucie współuczestniczenia w tworzeniu klubu. Wyświetlana na suficie historia o duchach przybliżyła tradycję Baszty jako ośrodka kultury, funkcjonującego niemal nieprzerwanie od lat 80. Twórcza praca z planem architektonicznym stała się pretekstem do zwiedzenia klubu i do refleksji nad funkcjami jego poszczególnych pomieszczeń. Zajęcia w grupach były sprawdzianem elastyczności myślenia i wczucia się w potrzeby innych, a zadania sprawnościowe pomogły wyzwolić inwencję.
– Wiemy, że przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Potrzeba czasu, aby mieszkańcy Andrychowa przyjęli do wiadomości, że Baszta, jako ośrodek kultury, nie tylko stoi dla nich otworem, ale potrzebuje ich w roli współtwórców. Wybierając taki sposób pracy chcieliśmy zachęcić młodych do kreatywności: pokazać, że sami ustalają reguły gry, oraz że najwięcej frajdy daje przełamywanie schematów i dookreślanie funkcji dostępnej przestrzeni na własną rękę. – mówią organizatorzy.
więcej na www.laboratoriumbaszta.org