Co roku we wrześniu kontynuujemy eksploracje, które rozpoczęliśmy podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Podczas naszej Akcji, zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnych spacerach i oprowadzaniach, odwiedzenia atrakcyjnych obiektów i wysłuchania interesujących opowieści. Jest to nierzadko jedyna szansa na wejście do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających oraz poznania mało znanych dziejów Małopolski.
Spacery i oprowadzania prowadzą przewodnicy – pasjonaci, często osobiście związani z danym miejscem, znający jego najgłębsze tajemnice.
Podczas Akcji Eksploracji 2019 poznawaliśmy z przewodniczkami zaułki parku Krakowskiego oraz podążaliśmy śladami międzywojennych historii kryminalnych, zwiedziliśmy z dreszczykiem Muzeum Przyrodnicze i po raz kolejny zajrzeliśmy do Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Duchaczek. W czterech wydarzeniach wzięło udział łącznie 900 osób.
Akcja Eksploracja 2019 – ZOBACZ FOTORELACJĘ
W 2018 roku zaprosiliśmy gości do dwóch podkrakowskich rezydencji – założenia pałacowego w Balicach oraz dworu i parku w Mogilanach. Kontynuowaliśmy też eksploracje związane z XX Małopolskimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego – ponownie udostępniliśmy kamienicę Bujwidów w Krakowie. Podczas ostatniej Akcji spacerowaliśmy po Krakowie śladami awangardy w towarzystwie Jakuba Kornhausera.
Akcja Eksploracja 2018 – ZOBACZ FOTORELACJĘ
W edycji 2017, eksplorowaliśmy „kuchenne” tematy. Był więc spacer szlakiem najstarszych restauracji Krakowa, zobaczyliśmy „od kuchni” dom Marii Stangret i Tadeusza Kantora w Hucisku oraz odwiedziliśmy kuchnię społeczną siostry Samueli. Byliśmy także w Nowej Hucie, gdzie przenieśliśmy się wraz z nasza przewodniczka, w świat wnętrz zaprojektowanych przez Mariana Sigmunda i jego zespół.
Akcja Eksploracja 2017 – ZOBACZ FOTORELACJĘ
Podczas pierwszej edycji Akcji w 2016 roku odkrywaliśmy miejsca i historie związane z wodnym dziedzictwem Krakowa. Uczestników zaprosiliśmy do zapoznania się z architekturą i dziejami Arki Pana, razem spacerowaliśmy po miejscach związanych z zachowywaniem higieny w dawnych wiekach oraz ulicami, które niegdyś stanowiły koryto rzeki Rudawy, opowiedzieliśmy także o dawnej dzielnicy Prądnik i otworzyliśmy dla zwiedzających drzwi najcenniejszego zabytku tej dzielnicy: kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na dzisiejszym Prądniku Czerwonym.
Akcja Eksploracja 2016 – ZOBACZ FOTORELACJĘ