To nie jest książka o wojnie. A przynajmniej nie tylko. To opowieść o tym, jak narodził się XX wiek, a z nim świat, który znamy. Świat techniki, propagandy, elektryczności, ropy i gazu, broni masowego rażenia i polityki. Świat z odrodzoną Polską na mapie…
Sto lat temu, w 1914 roku, wraz z pierwszą z wielkich wojen, eksplodowała nowoczesność. Ta książka jest panoramą ludzkich losów uchwyconych w momencie wybuchu. To opowieść o burmistrzu, który nie opuszcza miasta, choć spada na nie dziesięć wagonów pocisków. O piwowarze, który tworzy imperium, i o carskim generale, który każe rozstrzelać jego browar. O szesnastolatce, która kocha się w nauczycielce i marzy, żeby zobaczyć wolną Polskę. O poszukiwaczu ropy, który dokonuje nadludzkiego skoku, by zdobyć majątek, miłość i władzę. O tych, którzy strzelają, i o tych, co przed ich ostrzałem kryją się po piwnicach.
Książka została wydana w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Katarzyna Kobylarczyk – dziennikarka i reportażystka, zawodowo pisze i czyta. Nowohucianka z urodzenia i zamiłowania. Historii tej dzielnicy poświęciła zbiór reportaży Baśnie z bloku cudów. Autorka pięciu książek towarzyszących Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego: W tym sęk, Wejdź na szlak!, Wielki wybuch 1914–1918, Był sobie czas i Wszystko płynie. O Hiszpanii – jej drugiej ojczyźnie – napisała książkę Pył z landrynek.
Nakład papierowy wyczerpany, książka dostępna tylko w wersji elektronicznej.