Tomasz Włodarski, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, oraz przedstawiciele 31 krakowskich instytucji kultury i nauki podpisali dziś porozumienie o utworzeniu Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury. To ważna i potrzebna inicjatywa, której celem jest zapewnienie szerokiego i równego dostępu do oferty kulturalnej mieszkańcom Krakowa i Małopolski – niezależnie od indywidualnych potrzeb, możliwości i ograniczeń.
Sieć zrzesza instytucje kultury działające na szczeblu miejskim, wojewódzkim i ministerialnym, a jej głównym zadaniem będzie wypracowywanie i wdrażanie rozwiązań zwiększających dostępność – architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. Posłużą temu: wymiana doświadczeń, realizacja wspólnych projektów oraz ujednolicenie standardów w zakresie dostępności bez względu na źródło finansowania instytucji.
Współpraca w ramach Sieci jest odpowiedzią na rosnącą świadomość znaczenia dostępności kultury jako prawa, a nie przywileju. Podpisane dziś porozumienie to inwestycja w kapitał społeczny, w budowanie silnej i zintegrowanej społeczności, w której każdy ma prawo do uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Działania Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury będzie wspierał realizowany przez MIK program „Małopolska. Kultura Wrażliwa”. Program ten, zainicjowany przez Województwo Małopolskie, już od 2016 roku dostarcza sprawdzonych narzędzi, buduje kompetencje kadr i realizuje projekty służące zwiększaniu dostępności. W jego ramach organizowane są przede wszystkim liczne szkolenia oraz doroczny Festiwal Kultury Wrażliwej, który w unikalny sposób prezentuje ideę dostępności kultury w praktyce.
Wspólne działania w ramach Sieci i wsparcie programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” umożliwią realizację jeszcze ambitniejszych projektów, inspirowanie innych regionów kraju i budowanie Małopolski jako lidera w dziedzinie dostępności kultury. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zachęca inne podmioty do przyłączania się do inicjatywy, a przyświeca temu silne przekonanie, że tylko wspólnie można zbudować kulturę prawdziwie dla wszystkich.
Lista sygnatariuszy Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury:
Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Biblioteka Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Centrum Kultury Podgórza
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Instytut Kultury Willa Decjusza
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowskie Forum Kultury
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942–1945) (w organizacji)
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
Muzeum Krakowa
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Nowohuckie Centrum Kultury
Opera Krakowska w Krakowie
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Teatr „Groteska”
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie
Teatr Ludowy w Krakowie
Teatr Łaźnia Nowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie