Małopolski Instytut Kultury w Krakowie oraz Apollo Film Sp. z o.o. zapraszają na pokaz specjalny dokumentu Ceramiczna rewolucja. Wydarzenie odbędzie się 29 stycznia 2025 roku o godz. 18:00 w kinie Kijów w Krakowie.
Film, zrealizowany w ramach programu Wywołane Historie, opowiada o spektakularnym sukcesie ceramiki Spółdzielni „Kamionka” z Łysej Góry. Widzowie poznają historię tego wyjątkowego dziedzictwa poprzez relacje świadków, archiwalne dokumenty oraz pieczołowicie sfilmowane detale ceramicznych mozaik – zarówno tych znanych, jak kompozycja w kinie Kijów, jak i tych wydobytych z zapomnienia. Dokument, będący głosem w obronie stopniowo zanikającego ceramicznego dziedzictwa, stanowi hołd dla łysogórskiej ceramiki, która do dziś zachwyca jako klasyka designu i ważny element polskiej sztuki użytkowej.
Pokaz filmu poprzedzi panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, którzy porozmawiają o przyszłości mozaik w przestrzeniach architektonicznych Małopolski oraz konieczności ich ochrony.
Udział w dyskusji wezmą:
dr hab. szt. Monika Bogdanowska, prof. PK – konserwatorka dzieł sztuki, adiunktka w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, autorka licznych opracowań monograficznych poświęconych zagadnieniom ochrony dziedzictwa
dr Bożena Kostuch – kustoszka Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki XIX i XX wieku, autorka licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich
Dominika Mietelska-Jarecka – reżyserka i scenarzystka filmu „Ceramiczna rewolucja”, koordynatorka programu Wywołane Historie w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie
Moderacja panelu:
Miłosz Horodyski – reżyser filmowy, dziennikarz, wykładowca Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prezes Apollo Film sp. z o.o.
PROGRAM WYDARZENIA:
panel dyskusyjny z udziałem ekspertów (ok. 30 min),
projekcja filmu Ceramiczna rewolucja (60 min).
WSTĘP WOLNY
Wybór miejsca nie jest przypadkowy – w kinie Kijów znajduje się największa w Polsce ceramiczna kompozycja zrealizowana w łysogórskiej Kamionce. Inspirowana kosmosem mozaika autorstwa Krystyny Zgud-Strachockiej ma ponad 300 m². Autorka rzeźbiła wszystkie płyty ręcznie z wielką precyzją, a poszkliwił je Bolesław Książek.
Pokaz filmu organizowany jest w partnerstwie z Kinem Kijów oraz Apollo Film Sp. z o.o.