Gdzie: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Kiedy: 16 października 2024, godz. 10:00–15:00
Rejestracja: Formularz rejestracyjny
Współpraca między edukatorami a rodzicami bywa wyzwaniem, mimo wspólnego celu – zapewnienia dzieciom i młodzieży jak najlepszego rozwoju. Podczas warsztatów zostaną omówione sposoby efektywnej komunikacji, dzięki którym edukatorzy będą mogli angażować rodziców do wspólnych działań i uczynić ich swoimi sojusznikami w realizacji edukacyjnych przedsięwzięć. Uczestnicy poznają również narzędzia wspierające proces udzielania pozytywnej informacji zwrotnej oraz sposoby budowania formalnych i nieformalnych umów współpracy.
W trakcie warsztatów szczególny nacisk zostanie położony na:
Potrzeby współczesnych rodziców – jakie wyzwania stoją przed rodzicami, czego oczekują od edukatorów, jak zrozumieć ich perspektywę?
Checklista postaw i działań budujących współpracę – przegląd konkretnych działań i postaw, które wspierają długofalową i skuteczną współpracę.
Siła pozytywnej informacji zwrotnej – jak konstruktywnie budować relacje dzięki pozytywnemu feedbackowi i wzmacniać zaangażowanie rodziców?
Budowanie kontraktu współpracy i jego ewaluacja – narzędzia do formalizowania współpracy z rodzicami oraz sposoby monitorowania postępów.
Warsztat stanowi pierwszą część cyklu dwóch spotkań poświęconych relacjom z rodzicami. Druga część odbędzie się 3 grudnia 2024 r. i skupi się na temacie granic współpracy.
Prowadząca warsztaty:
Anna Grajewska – edukatorka kulturowa, menadżerka kultury oraz ekspertka ds. rozwoju społeczności. Zajmuje się wspieraniem instytucji i organizacji w realizacji programów rozwoju kulturalnego i edukacyjnego. Posiada bogate doświadczenie w pracy z różnorodnymi grupami, w tym edukatorami, rodzicami oraz przedstawicielami sektora kultury. Jej specjalizacją jest projektowanie programów szkoleniowych oraz integracja nowych grup do działań edukacyjnych i artystycznych. Jako współzałożycielka Fundacji A Sztuka? przyczynia się do wzmacniania obecności sztuki w szkole oraz życiu codziennym.
Warsztat odbywa się w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2023–2025 realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, a finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.