Podczas 25. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaprosiliśmy widzów do Łysej Góry k. Tarnowa, miejsca przypominającego kalejdoskop barw i kształtów. To tutaj, w wysokiej temperaturze, szkliwione kolorowe płytki wychodziły spod rąk mistrzów takich jak Bolesław Książek, Witold Skulicz, Julian Henisz, Krystyna Zgud-Strachocka, Jerzy Sacha, Antoni Hajdecki i Aniela Szatara-Tymcik. Mozaiki te przybierały różne formy: abstrakcyjnych kolaży, kolorowych opowieści, konkretnych postaci. W okresie PRL-u zdobiły elewacje budynków, wnętrza instytucji publicznych, przystanki autobusowe i donice kwietne, nadając przestrzeniom publicznym blask. Dziś można je znaleźć w krakowskim kinie Kijów, w kinie w Grybowie (gdzie przybrały formę ryb), w Muszynie w sanatoriach „Korona” (tam spotkać można niedźwiedzia w gawrze i kosmonautów) i „Żerań” (w którym zdobią ścianę niczym witraże, zawierają bowiem półprzezroczyste szklane wstawki), w Krynicy-Zdroju (na ścianie budynku kolejki kwitną róże) i w wielu, wielu innych miejscach, jak hotele, domy towarowe, a nawet zwykłe sklepy.
Kino „Biała”, Grybów, MIK 2024
Dom Wczasowy „Ursus” (obecnie sanatorium „Korona”), Muszyna Zdrój, MIK 2024
Kino
„Biała”, Grybów, MIK 2024
Dom Wczasowy “Żerań”, Muszyna Zdrój, MIK 2024
Dom Wczasowy “Żerań”, Muszyna Zdrój, MIK 2024
Dom Wczasowy “Żerań”, Muszyna Zdrój, MIK 2024
Dom Wczasowy “Żerań”, Muszyna Zdrój, MIK 2024
Wywołane Historie to młodsza siostra Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, powstała z potrzeby wsłuchania się w głos lokalnych społeczności, które chcą dzielić się swoimi opowieściami, wspomnieniami, fotografiami i impresjami. Dzięki inicjatywom mieszkańców, często wcześniejszych gospodarzy MDDK, powstają archiwa społeczne. My dostarczamy wiedzę, narzędzia oraz wsparcie fachowe w zakresie zakładania i prowadzenia takich archiwów. Utrwalamy złapane historie w formie wystaw, książek lub filmów, współpracując z ekspert(k)ami i artyst(k)ami, aby zachować pamięć o miejscach i ludziach ważnych dla danej społeczności.
Dom Wczasowy Kolejarza, Muszyna Złockie, MIK 2024
Zespół Wywołanych Historii pracuje obecnie nad filmem ukazującym historię Łysej Góry, opowieści twórców i twórczyń z nią związanych, a przede wszystkim mozaiki, które być może mijacie codziennie, nie wiedząc, jaka historia jest z nimi związana. Film ten będzie nie tylko hołdem dla twórców i twórczyń mozaik, ale także fascynującą podróżą przez czas i przestrzeń, ukazującą, jak te kolorowe dzieła sztuki wpisały się w lokalny krajobraz i pamięć społeczną.
Dolna stacja kolejki na Górę Parkową, Krynica Zdrój, MIK 2024
Dolna stacja kolejki na Górę Parkową, Krynica Zdrój, MIK 2024
Sanatorium MSW „Podhale” (obecnie „Continental”), Krynica Zdrój, MIK 2024
Zapraszamy do śledzenia naszych działań i odkrywania niezwykłych historii, które kryją się za każdą mozaiką. Razem z Wywołanymi Historiami zachowujemy dziedzictwo Małopolski dla przyszłych pokoleń.
Dom handlowy „Spółdzielca”, Stary Sącz, MIK 2024
Dom handlowy „Spółdzielca”, Stary Sącz, MIK 2024