Po roku od wydania numeru Samoorganizacja autorzy „Autoportretu” ponownie podejmują temat wojny w Ukrainie. Tym razem inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Zuzannę Mielczarek i Kacpra Kępińskiego z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Redakcja czasopisma została włączona w międzynarodowy projekt „Sieci wsparcia”.
W obliczu kryzysu niezbędne jest tworzenie nowych powiązań oraz przywracanie ciągłości infrastruktury i relacji społecznych. Dotyczy to zarówno wodociągów, kolei, internetu, jak i dostępu do informacji, która w czasie wojny jest kluczowa. „W czasie wojny rozszerzają się funkcje miejsc zgromadzeń, punktów przesiadkowych, przejść granicznych, centrów logistycznych, magazynów, a nawet pustostanów. Przestrzenie które na co dzień służą nam do konkretnych celów, w sytuacji kryzysowej, wraz z ogromnym przepływem ludzi i towarów, wykorzystujemy w dużo większej, trudnej do przewidzenia skali” – zauważają kuratorzy z NIAiU.
Nowy numer „Autoportretu” przedstawia historie czasu wojny, które dają nadzieję i podnoszą na duchu, choć nie unikają trudnych tematów. Znajdziemy w nim mieszankę entuzjazmu i wyczerpania, codziennego trudu i inwencji. Kluczową rolę w tych opowieściach odgrywają ludzkie relacje, zaangażowanie i współdziałanie.
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania „Autoportretu”, które pokazuje, jak w obliczu kryzysu rodzą się nowe formy współpracy i solidarności, a także jak przestrzenie publiczne mogą zyskać nowe, niespodziewane funkcje.
Najnowszy numer „Autoportretu” do nabycia w naszym sklepie.