Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja niezwykła, bo jubileuszowa. Już po raz dwudziesty piąty zaprosimy Państwa do zwiedzania wyjątkowych obiektów.
Podczas 25. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego chcemy przed Państwem odkryć bogactwo ornamentów w małopolskich zabytkach, od pięknych romańskich plecionek zachowanych u cystersów w Mogile, poprzez wici roślinne, fryzy arkadowe, rozety, woluty, groteski, maszkarony czy rocaille, po bardzo proste i nowoczesne sploty wykorzystywane w projektowaniu niecodziennych mebli z wikliny. Wypatrujcie z nami ornamentów i bawcie się w ozdabianie!
Tegroczne Dni Dziedzictwa odbęda się w czerwcu i zaprezentujemy Państwu osiem jedynych w swoim rodzaju obiektów:
3–4.06.2023
Arboretum i dwór w Lusławicach
Ceramika w Łysej Górze (k. Tarnowa)
Dwór w Michałowicach
10–11.06.2023
Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy
Dwór w Modlnicy
Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu
17–18.06.2023
Opactwo Cystersów i kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie
Dom Pod Globusem w Krakowie – premiera filmu i wydarzenia towarzyszące
W każdym z tych miejsc czekać będą na Państwa gospodarze, przewodnicy, specjaliści i pasjonaci, wspólnie z którymi przygotowujemy oprowadzania tematyczne, wykłady, spacery, wycieczki, warsztaty i pokazy. Wydarzeniu, jak co roku towarzyszyć będzie publikacja, poświęcona prezentowanym miejscom i ornamentowi. Do napisania tegorocznej jubileuszowej książki zaproszonych zostało siedmiu autorów (Barbara Sadurska, Katarzyna Kobylarczyk, Dominika Słowik, Sabina Jakubowska, Bartosz Sadulski, Radek Rak i Jakub Kornhauser). Efektem ich pracy będzie zbiór siedmiu opowiadań/esejów/reportaży opartych o historyczne tło i bogato ilustrowanych. Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana podczas wydarzenia, ukaże się również w formie audiobooka i ebooka.
Więcej szczegółów już wkrótce!