W tym roku mija 50. rocznica powstania pomnika Smoka Wawelskiego. Co łączy wawelskiego smoka, kamienne owieczki spod Uniwersytetu Rolniczego, fontannę na placu Wolnica i pomnik psa Dżoka na Bulwarze Czerwieńskim? Gdzie na krakowskich plantach można spotkać sowy? Nie pozostawiaj pytań bez odpowiedzi i daj się zaskoczyć. Świętuj z nami i wyrusz w podróż po Krakowie śladem dzieł Bronislawa Chromego.
Od 2019 roku w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie realizowany jest projekt wolontariacki poświęcony Bronisławowi Chromemu – autorowi słynnego Smoka Wawelskiego, którego 50. urodziny przypadają w 2022 roku.
Jednym z efektów działań jest wirtualna mapa Krakowa z zaznaczonymi rzeźbami Chromego oraz miejscami, które są z nim związane: https://chromy.mik.krakow.pl/. Mapa porządkuje dorobek artysty obecny na co dzień w przestrzeni miasta, lecz często niedostrzegany przez mieszkańców i mieszkanki („bo to zawsze tu stało i się opatrzyło”) lub pozostawiony bez komentarza (na przykład bez podstawowej tabliczki informującej o autorze). Nagrany został audioprzewodnik po rzeźbach (do odsłuchania na mapce).
Powstała tematyczna trasa spacerowa pt. A to Chromy właśnie! szlakiem rzeźb Chromego zlokalizowanych w centrum Krakowa (oczywiście uwzględniająca również Smoka Wawelskiego), opublikowana na portalu „Małopolska To Go”: https://malopolskatogo.pl/a-to-chromy-wlasnie/
Powstała również animowana bajka o Chromym pt. Bronisław Chromy. Bajka tysiąca jeden kamieni dostęna na YouTube: https://youtu.be/VuaNrs1nsK8.