W kwietniu 2020 roku, w pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa, zaprosiliśmy Was do dokumentowania „niepowszedniej codzienności”, aby w obrazach i słowach uchwycić nastrój tamtego okresu. Dostaliśmy kilkadziesiąt zdjęć i tekstów. Przeanalizowaliśmy ten materiał i ułożyliśmy go w opowieść. Długo się zastanawialiśmy, w jakiej formie go zaprezentować, by niczego nie pominąć, ale też jak najlepiej oddać ich osobisty ton i zachować intymność narracji. Wybraliśmy animację poklatkową. W trzech krótkich filmach wracamy do początków pandemii. Wywołujemy historie, utrwalamy je i puszczamy w świat, by nie wyblakły za szybko.
„Urządzamy się”
O tym, jak przeorganizowaliśmy swoje dotychczasowe życie, jak reagowaliśmy na coraz to nowe obostrzenia, jak wypracowaliśmy nowe rytuały; o odczuciach i emocjach w czasie kwarantannym, pracy zdalnej i codzienności z COVID 19.
„W co się bawić…”
O rozwijaniu nowych pasji, oswajaniu codzienności, docenianiu „tu i teraz”, odnalezieniu czasu zagubionego, satysfakcji z rzeczy małych, codziennych, odpuszczaniu rzeczy nieistotnych i primaaprilisowych żartach.
„Niepokój”
O lęku, nadziei, działaniach dających poczucie sprawczości i ucieczkach w naturę. Nostalgiczna podróż w przeszłość (z nutą optymizmu), która wciąż jest z nami.
Dziękujemy wszystkim za nadesłane materiały.
Scenariusz: Dominika Mietelska-Jarecka, Małgorzata Rapacz, Sebastian Wacięga
Współpraca: Karolina Gadzina, Weronika Idzikowska , Anna Urbańczyk
Koncepcja graficzna: Kira Pietrek
Animacje i montaż: Kamil Frąckiewicz
Dźwięk: Karol Kusz
Muzyka: Sebastian Wacięga
Lektorzy: Małgorzata Rapacz, Sebastian Wacięga
Tłumaczenie na PJM: Marzena Kasperska
O projekcie „Wywołane Historie”
Wywołać można zdjęcie, kogoś lub coś – wołaniem skłonić do pojawienia się. Przypomnieć coś sobie lub komuś, wydobyć z zapomnienia, odtworzyć, ożywić. Tym właśnie zajmujemy się w projekcie „Wywołane Historie”. W 2020 roku chcieliśmy wywołać historie dziejące się „tu i teraz”, na początku pandemii koronawirusa. Opowieści, wspomnienia, ślady, migawki i obrazy. W jaki sposób? Zbieraliśmy przedmioty codzienne, fotografie, zapiski, rejestrowaliśmy głosy, dokumentowaliśmy i rozmawialiśmy. Ta edycja „Wywołanych Historii” krążyła wokół tego, czym żyliśmy (i żyjemy nadal) w wyjątkowych okolicznościach – wokół codzienności w czasach epidemii. Dni (nie)zwykłych, (nie)powszednich.