Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia przy ulicy Szpitalnej 8‒12 to w rzeczywistości kompleks kilku kamienic z różnego okresu, do których wstęp na co dzień mają tylko nieliczni. Historia istniejącego już od ośmiuset lat zgromadzenia duchaczek i jego męskiego, nieistniejącego już odpowiednika ‒ duchaków – skrywa wiele tajemnic, które odkryjemy przed wszystkimi ciekawskimi…
21 WRZEŚNIA 2019 (SOBOTA)
Tajemnicza Szpitalna – oprowadzanie z historyczką sztuki Katarzyną Barańską, krakowską przewodniczką Anną Sokulską i historyczką sztuki Barbarą Łepkowską
Gdzie: klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza, ul. Szpitalna 8‒12, Kraków
Kiedy: 11.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00 16.30, 17.00
Czas trwania: 45 min
Tajemnicza Szpitalna – oprowadzanie w polskim języku migowym (PJM) z historykiem Jakubem Studzińskim
Gdzie: klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza, ul. Szpitalna 8‒12, Kraków
Kiedy: 12.00
Czas trwania: 1 godz.
Punkt programu dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
Na wszystkie oprowadzania obowiązuje wcześniejsza rezerwacja przez formularz on-line.
Rezerwacja na to wydarzenie trwa od 16 września od godz. 10.00 do 20 września do godz. 16.00.
Katarzyna Barańska – historyczka sztuki zajmująca się kwestiami związanymi ze współczesnym muzealnictwem i interpretacją dziedzictwa kulturowego. Jest absolwentką podyplomowych studiów poświęconych kulturowej tożsamości płci na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Anna Sokulska – długoletnia licencjonowana przewodniczka miejska po Krakowie oprowadzająca po mieście m.in. dla PTTK, MHK, a także MNK i Muzeum Etnograficznego. Dla dwóch ostatnich instytucji, poza tradycyjnym oprowadzaniem i prowadzeniem lekcji muzealnych, przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci, a także specjalne oprowadzania tematyczne. Od niedawna współpracuje także z MCK i MIK oraz Muzeum Fotografii. Autorka tekstów o tematyce miejskiej do przewodników po Garbarach, Zabłociu i Podgórzu, a także do publikacji Przewodniczka po Krakowie emancypantek (tom IV i V).
Barbara Łepkowska – historyczka sztuki, prowadzi Fundację Plenerownia oraz Pracownię Kulturalną. Pracuje jako graficzka, fotografka, animatorka kultury oraz przewodniczka, a także prowadzi warsztaty. Związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Jakub Studziński – student historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik po krakowskich muzeach, lektor polskiego języka migowego, współpracownik Fundacji Między Uszami. Uwielbia czytać książki o tematyce historycznej, zwiedzać interesujące miejsca, uczyć osoby PJM, a także odkrywać ciekawe zabytki.