Współcześnie Balice kojarzą nam się przede wszystkim z lotniskiem. Jego początki sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to ówcześni właściciele tutejszych dóbr, Radziwiłłowie, utworzyli nieopodal swojej rezydencji prywatne lądowisko.
Jednak to nie na lotnisko chcemy Państwa zaprosić, lecz do wspomnianej rezydencji, której eleganckie wnętrza – dawniej pełne zabytkowych mebli, dzieł sztuki, stylowej porcelany i książek – przypominają o dawnym splendorze i kosmopolitycznym życiu przedwojennych arystokratów.
9 września 2018 (niedziela)
Oprowadzanie po pałacu z Barbarą Łepkowską
Gdzie: pałac w Balicach, ul. Krakowska 1, Balice
Kiedy: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
Czas trwania: 30 min
Tajniki zootechniki – stoisko edukacyjne animowane przez pracowników Instytutu Zootechniki
Gdzie: pałacowy park w Balicach, ul. Krakowska 1, Balice
Kiedy: 12.00–18.00
Czas trwania: 30 min
Cracovia mundi. Kraków jak świat cały. Muzyka Rzeczpospolitej XV-XVII wieku – koncert zespołu FLORIPARI w ramach V Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka w Starych Balicach
Gdzie: sala kolumnowa w pałacu w Balicach, ul. Krakowska 1, Balice
Kiedy: 18.00
Czas trwania: 1,5 godz.
Pałac w Balicach dziś to nie tylko wspaniała architektura, ale także ważny ośrodek badawczo-naukowy – Instytut Zootechniki PIB. Przybliżymy Państwu historię jego powstania, a także współczesne wyzwania przed jakimi stoi nauka o hodowli zwierząt, na przykład problemy z ochroną ginących ras zwierząt gospodarskich czy z zachowaniem bioróżnorodności. Jako ciekawostkę zaproponujemy wizytę w ślimaczarni.
Wystawa planszowa: Rezydencja z wykwintnym komfortem
Barbara Łepkowska – historyczka sztuki, prowadzi Fundację Plenerownia oraz Pracownię Kulturalną. Pracuje jako graficzka komputerowa, fotografka, animatorka kultury oraz przewodniczka, prowadzi warsztaty. Związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.
FLORIPARI – Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie w składzie: Joanna Trafas (sopran), Artur Łuczak (skrzypce, fidel, viola), Mateusz Kowalski (viola da gamba), Justyna Dolot (wirginał), Aleksander Tomczyk (kierownictwo artystyczne, gemshorny, kornamusy, szałamaja, flet, bendir, tamburyn).