VII Konkurs plastyczny „Skarby Małopolski”

VII Konkurs plastyczny „Skarby Małopolski”

19 marca 2010 r. minął termin nadsyłania prac plastycznych i scenariuszy warsztatowych przygotowanych w ramach VII Konkursu plastycznego „Skarby Małopolski”. Nadesłano 59 prac plastycznych oraz 23 scenariusze.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy. W tym roku wystawie będzie towarzyszyć katalog w wersji cyfrowej, w którym znajdą się nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne i scenariusze warsztatów przygotowane przez nauczycieli, mogące stanowić niezastąpioną pomoc naukową przy przygotowywaniu zajęć związanych z dziedzictwem kulturowym.

  • Nagrodzone prace plastyczne VII Konkursu plastycznego „Skarby Małopolski”


Nagrody indywidualne

I nagroda ex aequo

„Przyjaciele’”
Wojciech Kraus, Mariusz Marondel
Zespół Szkół w Ropicy Polskiej

„Światło z przeszłości”
Jan Molendowicz
Zespół Szkół nr 1 w Bobowej

II nagroda

Płaskorzeźba nr 2 („attyka w kruchym materiale”)
Magdalena Ambroży, Marcin Dudek, Dominik Foszt, Aleksandra Gajewska, Monika Godawska, Justyna Jarmuła, Monika Kacer, Emilia Kozioł, Karolina Kozioł, Justyna Łabno, Magdalena Kuta, Angelika Małek, Klaudia Mik, Teresa Skowron, Natalia Sobol, Agnieszka Stankowska, Aleksandra Ślęzak, Magdalena Wrona
Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie

III nagroda ex aequo

„Nowoczesność tradycji”
Sylwia Przybylska, Kinga Rodacka
Zespół Szkół w Ropicy Polskiej

„Ocalić od zapomnienia… – losy Żydów wolbromskich”
Monika Błaszczyk, Anna Mąkol, Martyna Pałka
Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu

Wyróżnienia

„Piękno przemijającej architektury drewnianej”
Paulina Papej
Zespół Szkół w Świątnikach Górnych

„Drzewo życia”
Agnieszka Iwańska, Justyna Król
Zespół Szkół nr 1 w Bobowej

Nagrody za prace grupowe

I nagroda ex aequo

„Noc Kupały – rodzime Walentynki”
Gimnazjum w Siedliskach
Radosław Job, Dominik Warzycki, Krzysztof Zięcina, Dominik Sowa, Dominika Kopacz, Aleksandra Rymek, Beata Warzycka, Gabriela Podobińska, Dominika Padoł, Żaneta Solarz

„Rzemiosła Starego Krakowa”
Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie
Maria Rogala, Weronika Dziepak, Joanna Koza, Anna Hofman, Maria Wierzbowska, Aleksandra Maciaszek, Anna Skoczeń, Zuzanna Kapała

II nagroda

„Góralski rok na cztery części podzielon”
Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach
Aleksandra Surma, Beata Podgórna, Aneta Kurnat, Katarzyna Czubernat, Paulina Kaczmarczyk, Weronika Pietraszek

III nagroda

„Wymarsz Gładysza pod Grunwald”
Zespół Szkół w Szymbarku – Gimnazjum
Paulina Tereszkiewicz, Anna Barszcz, Klaudia Tokarz, Marzena Siwiak, Aleksander Górski, Grzegorz Zimowski, Kuba Cetnarowski, Tomasz Cetnarowski

Wyróżnienia

„Uroczna Pani”
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach
Eliza Florek, Dominika Florek, Alicja Rajska, Ewelina Dorula, Dariusz Owsianka

„W kolorach tolerancji”
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Klub Krzesławice                   
Jakub Ciesielski, Wojciech Traciak, Szymon Traciak, Marcin Traciak, Bartek Kowalski, Wiktor Kuliński

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy. Ponadto Jury zakwalifikowało na wystawę następujące prace:

„Na granicy światów”
Weronika Mucha, Magdalena Juruś, Joanna Libront, Katarzyna Babicz, Beata Madej
Zespół Szkół nr 1 w Bobowej

„Gwiazda Dawida”
Joanna Chmura, Beata Magiera, Ewelina Ligęza, Natalia Kołodziej
Zespół Szkół nr 1 w Bobowej

„Ażurowy widok”
Aleksandra Kot, Anna Mekla, Hubert Szczęśniak
Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

„Drzwi do krainy łopianu”
Publiczne Gimnazjum im. św. Kingi w Wojniczu
Karolina Adwent, Karolina Michałek, Ewa Mytnik, Joanna Jewuła, Paulina Batko

„Anioł”
Agata Niemiec
Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Westwalewicza w Tarnowie

„Nasze gimnazjum wczoraj… i dziś”
Kinga Brańka, Lena Czechowicz, Karolina Danilewska, Kamila Kak, Klaudia Kowalczyk, Edyta Zachura
Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Wadowicach – Gimnazjum nr 1

„Nowa waluta”
Patrycja Myszkowska, Marcin Roczniak, Katarzyna Kutek, Klaudia Kubik, Natalia Nowak
Zespół Szkół im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie
 
„Z Europy do Obłazowej. Czy wiesz, po co?”
Szczepan Łukasz, Walenty Łukasz
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krempachach

Jury w składzie
:
Agnieszka Buława-Orłowska – artysta plastyk, projektantka grafiki użytkowej
Marcin Klag – artysta plastyk, projektant grafiki użytkowej
Piotr Witosławski – artysta plastyk, projektant, fotograf
Mariusz Ratajczyk – artysta plastyk, konserwator zabytków
Katarzyna Dzigańska – filmoznawca, koordynatorka konkursu

  • Nagrodzone scenariusze warsztatowe VII Konkursu plastycznego „Skarby Małopolski”

W konkursie „Skarby Małopolski” nagradzamy scenariusze, które przede wszystkim:

  • mają spójną i logiczną strukturę projektów edukacyjnych, w których zamierzone cele realizowane są poprzez użycie adekwatnych, innowacyjnych środków,
  • angażują zarówno uczniów, jak i nauczycieli w nieoczywiste poszukiwania, bardziej zachęcają do zadawania pytań, niż do korzystania z istniejących odpowiedzi,
  • stwarzają sytuacje, w których możliwe jest wejście w osobistą relację z dziedzictwem,
  • efektywnie wykorzystują lokalne zasoby dziedzictwa,
  • poprzez analizę detalu (małej części dziedzictwa) starają się pokazać jego szerszy kontekst.

W tegorocznej edycji konkursu niewiele scenariuszy spełniło wszystkie te kryteria. Wiele projektów miało poważne mankamenty merytoryczne, a same opisy przeprowadzonych zajęć często utrudniały zrozumienie ich sensu i sposobu realizacji. W przeważającej części projektów obowiązywała teza postawiona na początku przez nauczycieli, a rezultat warsztatów był z góry zaplanowany, co skutecznie utrudniało swobodne poszukiwania młodzieży. Faktyczne zainteresowania młodzieży (jak pokazują komentarze uczniów) przeważnie nie były respektowane, lecz zastępowane pożądanymi z punktu widzenia nauczycieli. Przede wszystkim zaś wiele projektów zostało potraktowanych wyłącznie jako poszukiwanie punktów wyjścia do wypowiedzi plastycznej.

Trzeba jednak docenić fakt, że wśród prac konkursowych znalazło się kilka pomysłów warsztatowych pomocnych przy odkrywaniu nieznanych wcześniej aspektów dziedzictwa.

Werdykt Jury
:

I nagroda

„Maszkaron tarnowski, czyli urok brzydoty”
Aneta Kopeć-Wilk, Magdalena Latawska-Honkisz, Katarzyna Płachta
Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie
Za umiejętne przejście od szczegółu do perspektywy epoki, a także połączenie lokalnej specyfiki z wiedzą o estetyce

II nagroda

„Wzniecając kurz przeszłości…”
Katarzyna Biedrawa, Małgorzata Kłapyta
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Stryszawie
Za „wzniecenie kurzu przeszłości” i umożliwienie swobodnych poszukiwań związanych z obecnością bliskiego, ale niezauważanego zabytku

III nagroda ex aequo

„Wymarsz Gładysza pod Grunwald”
Alina Zachariasz-Kuciakowska, Marta Piecuch
Zespół Szkół w Szymbarku – Gimnazjum
Za stworzenie sytuacji, w której uczniowie mogli wejść w relację z dziedzictwem swojej miejscowości przedstawionym przy pomocy umiejętnie wybranej, małej jego części.

„Drzwi do krainy łopianu”
Ewa Kłusek, Teresa Przeklasa
Publiczne Gimnazjum im. św. Kingi w Wojniczu
Za wysiłek odszukania współczesności w dziedzictwie zawartym w onomastyce

Wyróżnienia

„Ocalić od zapomnienia…– losy Żydów wolbromskich”
Sylwia Wójcik, Magdalena Kołdras
Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu
Za odwagę w podjęciu trudnego tematu i spotkanie ze świadkiem historii

Za wybór tematu

„Szczawnicka perła”
Katarzyna Ciesielka, Jadwiga Zachwieja
Publiczne Gimnazjum im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy

„Tu żyją ludzie bez czasu, bez pośpiechu i złudzeń (…)”
Arkadiusz Kapłon, Agnieszka Mazur
Zespół Szkół w Ropicy Polskiej

Jury w składzie
:
Łucja Piekarska-Duraj – antropolog społeczny, koordynatorka programu „Laboratorium” w Małopolskim Instytucie Kultury
Justyna Masłowiec – koordynator Zespołu ds. Edukacji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Aleksandra Rzońca – doradca edukacyjny, historyk sztuki, pedagog

Katalog

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności