Na trasie naszego spaceru znajdą się miejsca najstarszych krakowskich restauracji, w których w dawnych wiekach najchętniej biesiadowano i gdzie toczyło się życie towarzyskie miasta. Wyruszymy spod Barbakanu i przemierzymy pobliskie ulice: Szpitalną, Floriańską, św. Jana, Sławkowską, św. Tomasza i Pijarską oraz płytę Rynku Głównego, by powspominać dzieje przybytków kulinarnych i zastanowić się, co z klimatów kuchennych dawnego Krakowa przetrwało do dziś.
3 WRZEŚNIA 2017 (NIEDZIELA)
Kulinarne historie – fotospacer po najstarszych restauracjach Krakowa z Elżbietą Tomczyk-Miczką
Gdzie: przy wejściu do Barbakanu (start)
Kiedy: 11.00
Czas trwania: ok. 2 godz.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
W historię krakowskiej gastronomii wpisały się słynne postaci, wielcy tego świata, artyści, politycy, duchowni, ale i podejrzane typy spod ciemnej gwiazdy. Przedsiębiorcy i utracjusze, urzędnicy i najeźdźcy na przemian tworzyli kulinarne imperia i doprowadzali je do ruiny. Ale kuchenne tematy zawsze były modne i krakowianie potrafili utkać z nich własne historie, zaprawione smakowitymi wspomnieniami o tym, co ongiś jadano i w jakim towarzystwie.
Elżbieta Tomczyk-Miczka – dziennikarka turystyczna, pasjonatka kuchni i klimatów etnicznych, podróżniczka. Autorka wystaw fotograficznych, wydawnictw albumowych i przewodników: Małopolska – palce lizać, Przygoda z Małopolską, Najstarsza karczma w Polsce, Abecadło bagrowe, czyli Bagry moja miłość, Krynicki Cichy Kącik głośny w świecie. Od 2003 roku związana z Małopolską Organizacją Turystyczną, między innymi jako koordynatorka małopolskiej trasy smakoszy. Do ciągłych poszukiwań motywuje ją przekonanie, że „nie ma miejsc nieciekawych, są tylko nieodkryte”.
Zachęcamy do robienia zdjęć podczas spaceru i wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Stowarzyszenia Wikimedia Polska #wikiwakacje. Do wygrania atrakcyjne nagrody!