Choć początki Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo w Krakowie wiążą się z ulicą Kopernika, to miejscem, które szczególnie wpisało się w jego historię, jest niewątpliwie ulica Smoleńsk. To tu po kasacie zakonu w zaborze rosyjskim stanął dom macierzysty i to właśnie tu – w klasztornym kościele – pochowano założycielkę Zgromadzenia, błogosławiona Marię Angelę Truszkowską.
24 WRZEŚNIA 2017 (NIEDZIELA)
Kuchnia społeczna siostry Samueli – oprowadzanie po założeniu klasztornym sióstr Felicjanek
Gdzie: kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, ul. Smoleńsk 6, Kraków
Kiedy: 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Czas trwania: 1 godz.
Siostry felicjanki od początku swego istnienia angażowały się w działalność społeczną. U podstaw ich aktywności leżała opieka nad chorymi i ubogimi oraz prowadzenie ochronek dla dzieci i szkół.
Początki dzisiejszej Kuchni Społecznej im. Siostry Samueli sięgają roku 1872, gdy młodziutka wówczas siostra Samuela Piksa darmowym posiłkiem wsparła czwórkę ubogich studentów. Obserwując trudne warunki bytowe studiującej wówczas młodzieży, siostry felicjanki rozpoczęły regularne wydawanie bezpłatnych obiadów dla krakowskich żaków. Liczba studentów szybko rosła, więc w pewnym momencie klasztorna furta okazała się niewystarczająca. Jakie były dalsze losy kuchni prowadzonej przez siostry felicjanki, dowiemy się podczas spotkania z jej obecną kierowniczką siostrą Bernadettą.
Długa tradycja kuchni społecznej przy ul. Smoleńsk 4 dowodzi, że mimo postępu cywilizacyjnego, wciąż jest bardzo wielu ludzi, których bezpośrednio dotykają problemy biedy i bezdomności.
Nowy budynek Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio to nie tylko nowoczesna kuchnia, ale także łaźnia, pralnia, garderoba i pomoc medyczna niesiona przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei. To także miejsce, w którym „będzie możliwa zmiana”, bo jego twórcom „nie chodzi o to, by wydawać więcej bułek, ale by ludzie nie musieli po te bułki przychodzić”.
Zachęcamy do zakupu w czasie oprowadzań bonów – zysk z ich sprzedaży przeznaczany jest na pomoc osobom bezdomnym i ubogim.
Po kościele oprowadzać będzie Sonia Bała, a po kuchni i ogrodzie owocowo-warzywnym sióstr Felicjanek – siostra Bernadetta Słowik.
Sonia Bała – historyczka sztuki i komparatystka, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2014 roku przewodniczka i edukatorka Muzeum Narodowego w Krakowie. Uwielbia gotyckie katedry, muzykę, oryginalnych ludzi i fotografię.
Siostra Bernadetta Słowik – kierowniczka Kuchni Społecznej im. Siostry Samueli.