Miejsce: Willa Decjusza
Prowadzenie: Léontine Meijer van Mensch
Panuje obiegowe przekonanie, że muzeum powinno się komunikować z publicznością. Ale co to tak naprawdę znaczy? Oczywiście, muzea mają misję i pasję dzielenia się wiedzą. Odwiedzający to jednak nie tabula rasa – przychodzą przecież do instytucji z bagażem własnych doświadczeń i zainteresowań. Praktyka wielu znakomitych muzeów dowodzi, że dzielenie się wiedzą jest najskuteczniejsze wtedy, kiedy opiera się na interakcji – dynamicznej i angażującej. O budowaniu takiej właśnie relacji z odbiorcami opowie podczas swojego wykładu Léontine Meijer van Mensch, dyrektorka programowa Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz wykładowczyni studiów muzealnych.
Wykład będzie tłumaczony na język polski.
Wstęp wolny, zapraszamy!
]]>Miejsce: Willa Decjusza
Prowadzenie: Jasper Visser
Jak opowiadać o dziedzictwie kulturowym tak, by zaangażować możliwie najszerszą publiczność? Ostatnio pojawiające się nowe trendy, wynikające z rozwoju społecznego i technologicznego, kładą na tę kwestię duży nacisk, a odpowiedzi, jakie proponują, są bardzo różnorodne. Nowoczesne środki komunikacji, narzędzia narracji, a w szczególności zmieniająca się publiczność wymagają od instytucji dziedzictwa kulturowego przemyślenia sposobów opowiadania swoich historii. W swoim wykładzie innowator kultury Jasper Visser przedstawi przykłady kreatywnych form interpretacji dziedzictwa i podzieli się praktycznymi wskazówkami, jak wykorzystać takie idee jak storytelling czy creative communities, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.
Wykład tłumaczony na język polski.
Wstęp wolny, zapraszamy!
]]>Miejsce: Willa Decjusza
Prowadzenie: Polly McKenna-Cress
XXI wiek przyniósł demokratyzację działań podejmowanych w muzeach. Proces ten ewoluował od koncentrowania się na znaczeniu muzeów i chronionej przez nie kultury materialnej do uświadamiania powszechnego prawa do tego dziedzictwa. Muzea zrozumiały, że praca „z” odbiorcami i społecznościami lokalnymi bardziej pomaga w tworzeniu znaczeń istotnych dla wszystkich zaangażowanych stron, niż w przypadku działania jednostronnego – „dla” odbiorców. Wystąpienie Polly McKenna-Cress poruszy krytyczne aspekty współtworzenia interpretacji, jak wspólne budowanie wartości. Wykład uzupełniony zostanie omówieniem studiów przypadków zrealizowanych projektów.
]]>Miejsce: Willa Decjusza
Prowadzenie: James Carter
Interpretacja dziedzictwa jest często uznawana za działalność edukacyjną. Nie musi ona jednak wyglądać tak jak w szkole. James Carter w swoim wykładzie poruszy zagadnienie wpływu teorii edukacyjnych na rozwój interpretacji dziedzictwa. Przyjrzy się także znaczeniu oświecenia i romantyzmu – dwóch wielkich prądów kultury europejskiej, a zarazem dwóch sposobów myślenia – dla tego, co poprzez interpretację chcemy osiągnąć. Oferują one bowiem liczne możliwości, ale i stawiają pewne wyzwania. Mogą nam także pomóc zrozumieć, co sprawia, że odwiedzający określone miejsce odbierają doświadczenie dziedzictwa jako prawdziwie inspirujące.
]]>
Miejsce: Willa Decjusza
Prowadzenie: Thorsten Ludwig
Nasze dziedzictwo ma ogromne znaczenie kulturowe, ponieważ mówi nam, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Jednak doświadczanie dziedzictwa nie jest łatwe ani nie przychodzi naturalnie: potrzebny jest więc pośrednik, czyli ktoś, kto pomoże zrozumieć charakter tego doświadczenia i jego wagę.
Specjaliści od interpretacji dziedzictwa w parkach, muzeach i obiektach zabytkowych czy też na kursach kształcenia zawodowego i uniwersytetach od ponad pół wieku zajmują się tym tematem. Za pomocą narzędzi oferowanych przez interpretację dziedzictwa starają się pomagać ludziom nawiązywać relację z własnym dziedzictwem i skłaniać ich do refleksji, a także zmieniać doświadczenia w źródła inspiracji i kreatywności.
Thorsten Ludwig w swoim wykładzie przybliży uczestnikom te kwestie, a także przedstawi pochodzenie, teorię i praktykę zawodu interpretatora dziedzictwa.
Cały wykład do oglądnięcia tutaj.