Do udziału w warsztatach zapraszamy instytucje i organizacje, które na co dzień zajmują się udostępnianiem dziedzictwa. Pracownicy muzeów, parków przyrodniczych, stowarzyszeń, itp. będą mogli wziąć udział w sześciu dwudniowych spotkaniach odbywających się w okresie od kwietnia do grudnia 2017 roku.
Poprowadzą je uznani na arenie międzynarodowej zagraniczni eksperci z zakresu interpretacji i udostępniania dziedzictwa – autorzy publikacji, twórcy planów interpretacyjnych przygotowywanych zarówno dla pojedynczych instytucji, jak i całych regionów, praktycy wdrażający je na co dzień. Wszystkie spotkania będą tłumaczone na język polski.
Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość rozwinięcia kompetencji w zakresie komunikacji z odbiorcami zgodnie z założeniami interpretacji dziedzictwa, a także przećwiczą w praktyce różne techniki udostępniania i pracy z dziedzictwem.
Organizatorem warsztatów jest program Dynamika Ekspozycji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, który od ponad dziesięciu lat stara się być rzecznikiem zwiedzających. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Stowarzyszenie Willa Decjusza, licząc na wzajemną wymianę doświadczeń, umiejętności i zasobów obu instytucji.
Kalendarium spotkań:
- 24–25 kwietnia 2017. Od faktów do znaczenia – wstęp do interpretacji dziedzictwa
- 5–6 czerwca 2017. Pisanie o dziedzictwie – pisanie dla odbiorców
- 11–12 września 2017. Demokracja w muzeum! Nowe podejścia do tworzenia wystaw we współpracy z odbiorcami
- 9–10 października 2017. Ważne miejsca, dobra interpretacja, znaczące doświadczenia. Warsztaty z planowania interpretacji
- 13–14 listopada 2017. Twórcze sposoby i niekonwencjonalne podejścia do opowiadania o dziedzictwie
- 18–19 grudnia 2017. Misja muzeum dziś – otwieranie instytucji dziedzictwa na odbiorców.
Rejestracja na warsztaty jest obowiązkowa.