grafika: A. Buława-Orłowska, MIK 2017, CC-BY-SA 3.0

Wykład Thorstena Ludwiga już na stronie!

Dla tych, którzy nie mogli przybyć 23 kwietnia br. do Willi Decjusza mamy dobrą wiadomość – na podstronę „materiały dodatkowe” trafił już film z pełnym wykładem Thorstena Ludwiga, zatytułowanym „Od faktów do znaczenia – wstęp do interpretacji dziedzictwa”. Z biegiem czasu materiałów będzie przybywać. Zachęcamy do zaglądania i śledzenia zmian!

Cicerone. Jak interpretować dziedzictwo – cykl seminariów dla kadr kultury

Wierzymy, że dziedzictwo kulturowe i naturalne to wielki skarb. Nie wystarczy go jednak chronić. Należy się nim także dzielić, udostępniając je w sposób przemyślany, ciekawy, angażujący, ułatwiający odbiorcom zrozumienie i docenienie jego wartości. Instytucje zajmujące się dziedzictwem postrzegamy jako przewodników, których zadaniem jest zwracanie uwagi, dawanie do myślenia, przykuwanie wzroku, wzbudzanie emocji, zarażanie pasją, prowokowanie do dialogu. Dlatego patronem naszych spotkań uczyniliśmy włoskiego cicerone [wym. cziczerone] – zajmującego opowiadacza, który z zaangażowaniem i błyskiem w oku oprowadza po zabytkach i muzeach.

Zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych interpretacji dziedzictwa, które poprowadzą uznani na arenie międzynarodowej zagraniczni eksperci. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość rozwinięcia kompetencji w zakresie komunikacji z odbiorcami, a także poznają praktyczne techniki udostępniania i pracy z dziedzictwem. Warsztatom będą towarzyszyły otwarte dla szerokiej publiczności wykłady zaproszonych specjalistów. Jako przestrzeń zajęć, jak i, niejednokrotnie, przedmiot ćwiczeń warsztatowych, posłuży nam Willa Decjusza – renesansowy pałac o dużym potencjale interpretacyjnym.

warsztat

Relacja z czerwcowych warsztatów Jamesa Cartera

Tekst, poza opowieścią przewodnika, to najczęściej używane medium, przez które przemawia do nas dziedzictwo. Opis eksponatu czy miejsca powinien poruszać wyobraźnię i zachęcać do poznawania świata, ale może też zniechęcać trudnymi słowami i budować barierę poznawczą, jeśli przytłacza odbiorcę zbyt dużą ilością faktów. Jak więc pisać, by zainteresować odbiorców? Jak poprzez tekst dostarczyć im nie tylko

warsztat

Relacja z warsztatów Thorstena Ludwiga

Pierwsze warsztaty z cyklu Cicerone poprowadził Thorsten Ludwig, trener interpretacji dziedzictwa i szef sieci Interpret Europe. Podczas zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak obudzić opowieści drzemiące w miejscach i rzeczach? jak sprawić, by zwiedzanie zamieniło się w przygodę? jak oprowadzanie może budzić emocje i wyjaśniać świat? Pracowaliśmy w Willi Decjusza i otaczającym ją parku, które

wykład

Racjonalna czy romantyczna? Źródła interpretacji, jej możliwości i wyzwania

Data: 4 czerwca 2017, godz. 17.00

Miejsce: Willa Decjusza

Prowadzenie: James Carter

Interpretacja dziedzictwa jest często uznawana za działalność edukacyjną. Nie musi ona jednak wyglądać tak jak w szkole. James Carter w swoim wykładzie poruszy zagadnienie wpływu teorii edukacyjnych na rozwój interpretacji dziedzictwa. Przyjrzy się także znaczeniu oświecenia i romantyzmu – dwóch wielkich prądów kultury europejskiej, a zarazem dwóch sposobów myślenia – dla tego, co poprzez interpretację chcemy osiągnąć.

wykład

Od faktów do znaczenia – wstęp do interpretacji dziedzictwa

Data: 23 kwietnia 2017, godz. 17.00
Miejsce: Willa Decjusza

Prowadzenie: Thorsten Ludwig

Nasze dziedzictwo ma ogromne znaczenie kulturowe, ponieważ mówi nam, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Jednak doświadczanie dziedzictwa nie jest łatwe ani nie przychodzi naturalnie: potrzebny jest więc pośrednik, czyli ktoś, kto pomoże zrozumieć charakter tego doświadczenia i jego wagę.

warsztat

Od faktów do znaczenia – wstęp do interpretacji dziedzictwa

Data warsztatów: 24–25 kwietnia 2017

Prowadzenie: Thorsten Ludwig

Wyjątkowość dziedzictwa, którym się zajmujemy, jest niezaprzeczalna. Umożliwiamy ludziom kontakt z autentykami, prezentując często niezwykle cenne obiekty. Ale czy osobom spoza wąskiego grona specjalistów wydają się one równie wartościowe? Jak sprawić, żeby nasi goście i lokalni mieszkańcy (nie zawsze nimi zainteresowani) doświadczali ich w większym stopniu?

warsztat

Pisanie o dziedzictwie – pisanie dla odbiorców

Data warsztatów: 5–6 czerwca 2017

Prowadzenie: James Carter

Przejrzysty, wciągający tekst może wpływać na to, w jaki sposób odwiedzający postrzegają dane miejsce czy kolekcję. Może im pomóc zrozumieć, z czym mają do czynienia, zainspirować do rozmów, skłonić do refleksji. Ale pisanie dla zwiedzających miejsca dziedzictwa jest sztuką, która wymaga wiedzy i praktyki.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności
22 queries. 0,416