grafika: A. Buława-Orłowska, MIK 2017, CC-BY-SA 3.0

Rekrutacja na pierwszy z cyklu warsztatów!

Cicerone. Jak interpretować dziedzictwo – cykl seminariów dla kadr kultury

Wierzymy, że dziedzictwo kulturowe i naturalne to wielki skarb. Nie wystarczy go jednak chronić. Należy się nim także dzielić, udostępniając je w sposób przemyślany, ciekawy, angażujący, ułatwiający odbiorcom zrozumienie i docenienie jego wartości. Instytucje zajmujące się dziedzictwem postrzegamy jako przewodników, których zadaniem jest zwracanie uwagi, dawanie do myślenia, przykuwanie wzroku, wzbudzanie emocji, zarażanie pasją, prowokowanie do dialogu. Dlatego patronem naszych spotkań uczyniliśmy włoskiego cicerone [wym. cziczerone] – zajmującego opowiadacza, który z zaangażowaniem i błyskiem w oku oprowadza po zabytkach i muzeach.

Zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych interpretacji dziedzictwa, które poprowadzą uznani na arenie międzynarodowej zagraniczni eksperci. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość rozwinięcia kompetencji w zakresie komunikacji z odbiorcami, a także poznają praktyczne techniki udostępniania i pracy z dziedzictwem. Warsztatom będą towarzyszyły otwarte dla szerokiej publiczności wykłady zaproszonych specjalistów. Jako przestrzeń zajęć, jak i, niejednokrotnie, przedmiot ćwiczeń warsztatowych, posłuży nam Willa Decjusza – renesansowy pałac o dużym potencjale interpretacyjnym.

wykład

Od faktów do znaczenia – wstęp do interpretacji dziedzictwa

Data: 23 kwietnia 2017, godz. 17.00
Miejsce: Willa Decjusza

Prowadzenie: Thorsten Ludwig

Nasze dziedzictwo ma ogromne znaczenie kulturowe, ponieważ mówi nam, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Jednak doświadczanie dziedzictwa nie jest łatwe ani nie przychodzi naturalnie: potrzebny jest więc pośrednik, czyli ktoś, kto pomoże zrozumieć charakter tego doświadczenia i jego wagę.

warsztat

Od faktów do znaczenia – wstęp do interpretacji dziedzictwa

Data warsztatów: 24–25 kwietnia 2017

Prowadzenie: Thorsten Ludwig

Wyjątkowość dziedzictwa, którym się zajmujemy, jest niezaprzeczalna. Umożliwiamy ludziom kontakt z autentykami, prezentując często niezwykle cenne obiekty. Ale czy osobom spoza wąskiego grona specjalistów wydają się one równie wartościowe? Jak sprawić, żeby nasi goście i lokalni mieszkańcy (nie zawsze nimi zainteresowani) doświadczali ich w większym stopniu?

warsztat

Pisanie o dziedzictwie – pisanie dla odbiorców

Data warsztatów: 5–6 czerwca 2017

Prowadzenie: James Carter

Przejrzysty, wciągający tekst może wpływać na to, w jaki sposób odwiedzający postrzegają dane miejsce czy kolekcję. Może im pomóc zrozumieć, z czym mają do czynienia, zainspirować do rozmów, skłonić do refleksji

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności
17 queries. 0,416