Znaczenie gospodarcze przemysłów kultury – wstęp do analizy problemu

Polecamy Państwa uwadze analizę naukową pt. „Znaczenie gospodarcze przemysłów kultury – wstęp do analizy problemu” wykonaną przez Instytut Badań Strukturalnych.
Można w niej znaleźć:

  • operacjonalizację definicji przemysłów kultury i przemysłów kreatywnych w polskim kontekście,
  • analizę dostępnych źródeł danych na temat tych dwóch sektorów w Polsce (w zakresie ich przydatności, rzetelności, dostępności, porównywalności),
  • oszacowanie znaczenia gospodarczego sektora kultury i przemysłów kreatywnych (również w podziale na województwa) w Polsce,
  • propozycje zmian w zakresie prowadzenia statystyk jak i definiowania znaczenia obu sektorów.

Raport w formacie PDF dostępny jest tutaj.
Przemysły kultury i przemysły kreatywne w Małopolsce
Z raportu wynika, że Małopolska jest jednym z wiodących regionów w kraju, choć znajduje się za województwami: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i pomorskim.

(źródło wykresu: Znaczenie gospodarcze sektora kultury, IBS, str.50)
Sytuację regionów (i Małopolski) dobrze oddaje cytat z tej publikacji:

Województwo mazowieckie odpowiadało za ponad 20 procent zatrudnienia i ponad 35 procent wartości dodanej obu analizowanych kategorii, a wraz z trzema kolejnymi województwami – śląskim, małopolskim i dolnośląskim – za ponad 50 procent zatrudnienia. Skalę koncentracji działalności branż będących przedmiotem zainteresowania unaocznia to, że pięć województw o największym znaczeniu w ich produkcji w skali kraju tworzyło 75 procent produkcji krajowej, a pięć o najmniejszym znaczeniu – podkarpackie, lubuskie, podlaskie, opolskie, świętokrzyskie – stanowiło razem o mniej niż 10 procentach zatrudnienia i ok. 5 procentach wartości dodanej ogółem. (str. 51)

Analizę tę warto porównać do innego ostatnio opublikowanego raportu pt. „Study on the Contribution of Culture to Local and Regional Development – Evidence from the Structural Funds”. Publikacja ta wskazuje, jaką rolę może pełnić kultura w rozwoju regionów oraz dokonuje oceny oddziaływania projektów dotyczących kultury zrealizowanych w ramach funduszy strukturalnych na rozwój społeczeństwa wiedzy i komunikacji. W przypadku Małopolski fundusze te są jednym z głównych narzędzi prowadzenia polityk rozwoju w tym zakresie, dlatego wiedza zawarta w tym raporcie może przysłużyć się lepszemu konstruowaniu ram dla regionalnie zarządzanych funduszy rozwoju.