Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Kulturalna Unia Europejska. Program Kultura pod lupą” opracowanym przez Instytut Adama Mickiewicza, który pełni funkcję krajowego operatora Programu Kultura.

Publikacja ta jest próbą ukazania różnorodnych możliwości, jakie oferuje Program Kultura, a także przedstawienia inspirującego spojrzenia na działania Unii Europejskiej w dziedzinie kultury – zarówno z perspektywy autorów Programu (Komisja Europejska), wykonawców (Agencja Wykonawcza), jak i beneficjentów (organizacje i instytucje, które były organizatorami i współorganizatorami dofinansowanych projektów). (źródło: Kulturalna Unia Europejska. Program Kultura pod lupą)

W publikacji tej można przeczytać wywiad z dwoma krakowskimi menadżerkami kultury: Olgą Lany z Teatru Groteska oraz Joanną Zając z Fundacji Cracovitalia. Obie Panie koordynowały projekty finansowane w ramach Programu Kultura, zostały one zaproszone do podzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi udziałem w tym programie:

Olga Lany: Myślę też, że ważnym elementem jest sfera mentalności w jakiej się poruszamy. Mam wrażenie, że organizator Programu Kultura jest przekonany, że podmioty uczestniczące w Programie realizują misję, wyznaczone cele i działają zgodnie z jedną ideą. Przykładowo, kiedy realizujemy event polegający na prezentacji ogromnych kolorowych figur latających nad powierzchnią wody, opisujemy wizję artystyczną projektu oraz planowane cele i rezultaty. Brukseli taka informacja w zupełności wystarcza i nie musimy, jak przed innymi grantodawcami, zdradzać naszego patentu na te figury i tłumaczyć, dlaczego potrzebujemy aż tyle taśmy lub z czego wynika określona ilość śrubek. (źródło: Kulturalna Unia Europejska. Program Kultura pod lupą)