Raport Europejskie Polityki Kultury 2015

Polecamy państwa uwadze i zapraszamy do lektury. Raport jest dostępny w wersji PDF tutaj. Publikacja została wydana przez Fundację Bęc Zmiana w ramach projektu Wolny Uniwersytet Warszawy.

Europejskie polityki kulturalne 2015. Raport o przyszłości publicznego finansowania sztuki współczesnej w Europie to publikacja pod redakcją Marii Lind i Raimunda Minichbauera, prezentująca obecną sytuację finansowania kultury i sztuki oraz prognozy, strategi alternatywne i eksperymentalne wobec dotychczas działających. W wersji polskiej premierowe teksty: Kuba Szreder, Jan Sowa.
(źródło cytatu: Wolny Uniwersytet Warszawy)

Według Kuby Szredera organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury coraz bardziej zaczynają przypominać para-instytucje lub para-firmy finansowane przez państwo i samorządy. Dzieje się tak dlatego, że instytucje kultury nie zmieniają się i nie są w stanie realizować nowych celów, a organizacje pozarządowe są uzależnione od publicznego finansowania – są więc zmuszone do realizacji działań zleconych.

Wyłanianiu się tzw. „trzeciego sektora” towarzyszy inny trend – profesjonalizacja i menedżeryzacja organizacji obywatelskich. Kiedyś działały one w oparciu o entuzjazm, a ich siła rodziła się z synergicznego połączenia zapału, wysiłku i determinacji grupy jednostek skupionych wokół wspólnego przedsięwzięcia. Dzisiaj stowarzyszenia, fundacje i inne tego typu instytucje coraz bardziej przypominają firmy kierowane przy wykorzystaniu tzw. nowych technik zarządzania (ang. New Menagment Techniques: zarządzanie projektowe, praca grupowa, analizy SWOT itp.). Profesjonalizacja – proklamowana przez proroków menedżeryzmu jako szansa na rozwój trzeciego sektora – to de facto sposób na przekształcenie spontanicznej aktywności entuzjastów, która zawsze stała u podstawy działania organizacji obywatelskich, w przedsięwzięcie kryptokapitalistyczne. Ze spółkowania pierwszego sektora z drugim powstał w ten sposób zmutowany bękart: para-firmy realizujące w skomercjonalizowanej i zbanalizowanej wersji albo to, co powinny robić dobrze zorganizowane instytucje publiczne albo to, co mogłyby robić zorientowane na zysk firmy prywatne.
(Kuba Szreder, źródło cytatu: Wolny Uniwersytet Warszawy)

Analizę publikacji można znaleźć w Gazecie NGO.PL w artykule „Europejskie Polityki Kultury – radykalny reformizm” Marii Roman. Gazeta dostępna jest w formacie PDF tutaj.