Raport DNA MIASTA Uspołecznianie procesu przygotowań aplikacji konkursowych w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Raport został opracowany w ramach Programu DNA Miasta. Jest on realizowany od 2009 r. przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego.

Głównym celem programu jest tworzenie warunków do jak najszerszego udziału mieszkańców w budowaniu polityki kulturalnej własnego miasta. Używając innowacyjnych metod włączenia obywateli w procesy podejmowania decyzji pokazujemy nowe możliwości współpracy władz, administracji i mieszkańców. (źródło: DNA Miasta)

Twórcy tak rekomendują raport:

W ręce czytelnika oddajemy raport, który jest podsumowaniem ośmiomiesięcznego projektu badawczego prowadzonego przez zespół Fundacji Res Publica przy wsparciu ekspertów z Centrum Studiów nad Demokracją Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Program DNA Miasta: Diagnoza to kontynuacja działań Fundacji rozpoczętych w 2008 roku, które koncentrowały się wokół sposobów zwiększania aktywności mieszkańców we wspólnym tworzeniu miejskiej polityki kulturalnej. Doświadczenia pierwszych edycji programu zwróciły naszą uwagę na 2 ważne problemy obecne w wielu polskich miastach. Pierwszy z nich dotyczy niskiego poziomu partycypacji obywatelskiej. Drugi wynika zaś z częstych przypadków kształtowania polityki kulturalnej bez uwzględnienia głosu mieszkańców zainteresowanych kulturą. Oba te zagadnienia stały się dla nas inspiracją nie tylko do debaty na temat możliwych rozwiązań, ale także do kompleksowej diagnozy problemu za pomocą różnorodnych metod badawczych. (źródło: Raport DNA MIASTA Uspołecznianie procesu przygotowań aplikacji konkursowych w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, str. 4)

Cały raport można przeczytać tu.
Skróconą wersję raportu można przeczytać tu.