Przemysły kultury, przemysły kreatywne. Przykład projektu badawczego z Warszawy

Polecamy rozbudowany i ciekawy raport „Sektor kreatywny w Warszawie. Potencjał i warunki rozwoju” przygotowany przez Mirosława Grochowskiego. Badania zostały zorganizowane i sfinansowane w ramach projektu „Creative Metropoles”

Władze miast, w ramach podejmowanych działań prorozwojowych, powinny dbać o tworzenie warunków dla rozwoju kapitału kreatywnego i jego odpowiedniego wykorzystania w celu wzmocnienia bazy rozwoju ekonomicznego miasta. Wpływ kapitału kreatywnego na rozwój tej bazy wykazują różne studia, choć precyzyjny pomiar tego wpływu nie zawsze jest możliwy. Kapitał kreatywny jest kapitałem mobilnym. Koncentruje się on w miastach, które przyciągają atrakcyjnymi warunkami życia i możliwościami realizacji ambicji i planów zawodowych. Ludzie, dzięki którym tworzy się kapitał kreatywny, migrują. Działania władz powinny więc prowadzić do tego, by ludzi takich do miasta przyciągnąć i w mieście zatrzymać. (źródło: raport, str.1)

Z myślą o takich działaniach „przyciągających” klasę kreatywną Biuro Kultury Miasta Warszawy współfinansuje portal klastra przemysłów kreatywnych (Artklaster) tworzony przez fundacje Ortus oraz Pro Cultura. Zapraszamy do eksploracji jego zasobów, można tam znaleźć wiele ciekawych informacji o rozwoju gospodarki w obszarze kultury i sztuki.