fot. Archiwum MIK

Celem badań będzie uchwycenie nieformalnych oraz częściowo sformalizowanych praktyk uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze miejskiej, przede wszystkim kultury alternatywnej, manifestujących się w przestrzeni miasta – na przykładzie Krakowa. Uczestnictwo w kulturze będzie tu ujęte w kontekście komunikacji społecznej i procesów mediatyzacji, czyli tych działań, które podejmują sieci „znajomych”, kreując węzły i przepływy informacji i aktywności w ramach kultury miejskiej.

Koordynacja projektu: Piotr Knaś
Zespół projektowy: dr Anna Nacher, dr Magdalena Zdrodowska, Weronika Chodacz, Robert Kania, Samuel Nowak, Mieszko Hajkowski, Maciej Dopierała, Karol Kaczorowski, Wojciech K iwacz, Ewelina Twardoch, Weronika Chodacz, Magdalena C ielecka, Paulina Haratyk, Michał Gulik, Kamil Ł uczaj, Joanna Chludzińska, Elżbieta Brodzik, Janina Fudalej, Andrzej Z namirowski, Zofia Szulc, Jadwiga Okular, Marek Zmarz, Halina Piotrowska, Waldemar Piotrowski, Grażyna Batko, Teresa Michalik, Janusz Michalik, Lech Dulian, Marcin Wójcik, Mateusz Banasik, Alina Nowińska, Anna Łuszcz, Jadwiga Zając, Joanna Antosik, Zuzanna Biel
Autorzy publikacji: dr Anna Nacher, dr Magdalena Zdrodowska, Weronika Chodacz, Piotr Knaś

Projekt zrealizowany we współpracy z Instytutem Sztuk Audiowizualnych UJ oraz Wydziałem Humanistycznym AGH

Dofinansowano przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury, priorytet: Obserwatorium kultury.

Widok Publiczny: Obrazy miasta. Spotkanie z Anną Nacher
Raport Krakowska kultura – stan obecny i perspektywy rozwoju
Raport MIK-u wśród najlepszych raportów o polskiej kulturze
Węzły i przepływy. Nagranie TEDxKraków

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wystąpienia dr Anny Nacher na konferencji TEDxKraków 2013. Wystąpienie zostało przygotowane w oparciu o efekty projektu badawczego Małopolskiego Instytutu Kultury „Kultura miejska – węzły i przepływy”

Konferencja PRAKTYKI I METODY EDUKACJI KULTURALNEJ
TEDxKraków. Kultura miejska – węzły i przepływy
Projekt Kultura miejska – węzły i przepływy na międzynarodowej konferencji w Leeds
Prezentacja projektu Kultura miejska – węzły i przepływy na spotkaniu Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego

Zapraszamy na najbliższe spotkanie Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego w środę 27 lutego 2013 roku o godz. 18.00. W ramach spotkania odbędzie się prezentacja raportu Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji.

(Nie)czekając na starość. Wyzwania dla polityki społecznej w obliczu demograficznych przemian

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej opublikował raport będący podsumowaniem Małopolskiego Kongresu Polityki Społecznej pt. (Nie) czekając na starość. Wyzwania dla polityki społecznej w obliczu demograficznych przemian. W publikacji znajduję się również tekst „Kultura miejska – węzły i przepływy”, czyli uczestnictwo seniorów w kulturze.

Raport badawczy: Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji

Co dzisiaj oznacza uczestnictwo w kulturze i w jaki sposób kształtują się trasy miejskich nomadów, którzy codziennie lub od święta przemierzają Kraków, podążając utartymi szlakami albo poszukując nowych doświadczeń. Będzie się można tego dowiedzieć z raportu badawczego Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji.

Recenzje raportu Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji

Zapraszamy do zapoznania się recenzjami raportu Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji przygotowanymi przez dr hab. Janusza Barańskiego i dr hab. Zbigniewa Paska.

Kultura miejska – węzły i przepływy. Rekomendacje w zakresie rozwoju miejskich polityk kultury

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami dotyczącymi miejskich polityk kultury w Krakowie. Zostały one przygotowane w ramach projektu badawczego Kultura miejska – węzły i przepływy. Więcej na temat wskazanych tu rekomendacji można znaleźć w publikacji Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji pod redakcją Anny Nacher, w rozdziale Miejskie polityki kultury.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności