Perspektywa Technologiczna Kraków – Małopolska 2020 Wyzwania rozwojowe

Krakowski Park Technologiczny opracował niezwykle ważny raport wskazujący (przy użyciu metody foresight) scenariusze rozwoju Małopolski w oparciu o nowe technologie i innowacje:

Celem było wyłonienie 10 technologii przyszłości, które odegrają kluczową rolę przy budowaniu nowoczesnej, opartej na wiedzy i innowacjach gospodarki województwa małopolskiego, a także opracowanie planu działań wspierającego rozwój najbardziej obiecujących technologii oraz ich transfer do przemysłu. (źródło: KPT)

Raport ten powinien być uważnie czytany przez wszystkich „aktorów” kultury zajmujących się wytyczaniem i wdrażaniem nowoczesnych polityk kulturalnych. Wskazuje na to poniższy cytat z tej publikacji:

Zgodnie ze współczesnymi teoriami rozwoju, oprócz systemu innowacji potrzeba jeszcze kilku czynników. Niezwykle istotnym jest społeczny potencjał kreatywny. Jego miarą nie jest suma twórczych jednostek, lecz jakość systemu wspierania indywidualnej i zbiorowej ekspresji twórczej znajdującej wyraz w podaży odkryć naukowych, inwencji technicznych, innowacji społecznych i kulturowych, czy w końcu dzieł artystycznych. Podobnie jak w przypadku systemu innowacyjnego, o potencjale kreatywnym decydują zarówno czynniki „twarde”, jak choćby liczba uczelni nastawionych na kształcenie twórczych jednostek w różnych sferach aktywności, liczba i jakość instytucji wspierających kreatywność, w końcu społeczne normy i wartości sprzyjające kreatywności. Jednak potrzebna jest zarówno klasyczna infrastruktura niezbędna do sprawnego działania nowoczesnej gospodarki – sprawne systemy logistyczne, niezawodny dostęp do energii wysokiej jakości, jak i infrastruktura przyciągająca kreatywne talenty: dobre uczelnie, lecz także infrastruktura kultury, czasu wolnego i jakości życia (przedszkola, służba zdrowia, etc.). Nie, to jeszcze nie koniec – potrzebny jest jeszcze silny lokalny rynek gotowy do przyjmowania wytwarzanych lokalnie innowacyjnych rozwiązań zanim upowszechnią się na rynku krajowym i globalnym. Zaawansowane technologicznie produkty i usługi wymagają wysokich kompetencji od ich użytkowników, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych. (źródło: raport Perspektywa Technologiczna Kraków – Małopolska 2020. Wyzwania rozwojowe, str. 34)

Kultura (np. w zakresie możliwości uczestnictwa w kulturze, kompetencji kulturowych, polityk rozwoju kultury) jest współodpowiedzialna za tworzenie przyjaznej przestrzeni (środowiska) dla rozwoju nowoczesnej gospodarki Małopolski. Aby nie być gołosłownym warto przytoczyć główne założenia Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego (jej projekt jest opracowywany w MKIDN), zastąpi ona dotychczas obowiązującą Strategię Rozwoju Kultury. Wyznacza ona cztery główne cele strategiczne:

  • kształtowanie postaw i wzmacnianie kompetencji sprzyjających współpracy i kreatywności,
  • zwiększanie partycypacji oraz wpływu obywateli i społeczności na życie publiczne,
  • usprawnienie procesu komunikacji oraz tworzenia i wymiany wiedzy,
  • rozwój i efektywne wykorzystanie potencjału kulturowego i kreatywnego.

Te cele są więc w bezpośrednim związku z wyzwaniami wskazywanymi przez raport o technologiach. Chyba największą rolę mają do spełnienia instytucje kultury i samorządy (jako lokalni koordynatorzy polityk kultury), którzy konstruując własne działania powinni pamiętać o tych celach.
Pełny raport można przeczytać tu.