Ośrodek Badań Przemysłów Czasu Wolnego w Nowym Sączu

Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu wspólnie z firmą konsultingową Smit i Smit Consulting utworzyły nowy ośrodek badawczo-rozwojowy w sektorze kultury pod nazwą Ośrodek Badań Przemysłów Czasu Wolnego / Research Center for Leisure Industry. Jacek Kowalski, menadżer ośrodka tak opisuje powody jego powstania i cel istnienia:

Witam w Ośrodku. Jego powołanie to odpowiedź na zidentyfikowaną niszę w dynamicznie rozwijającym się rynku inwestycji leisure industry. Istnieje w nim zapotrzebowanie na badanie i kreowanie profesjonalnych produktów czasu wolnego oraz przestrzeni dla wypoczynku i innych aktywności poza-zarobkowych. Pan Prezydent Krzysztof Pawłowski poddał myśl, aby ta nowatorska w Polsce dyscyplina otrzymała naukową i organizacyjną logistykę właśnie tutaj – w Nowym Sączu. W ten sposób WSB-N-LU, jako pierwsza szkoła wyższa zapewniła jej naukowe zaplecze. […] Naszym celem jest uczynienie z niego [czasu wolnego, przyp. aut.] autonomicznej, uniwersyteckiej dziedziny nauki. Będziemy koncentrować się na dokumentowaniu pozyskanej wiedzy tworząc zbiór materiałów źródłowych oraz publikując własne opracowania i periodyk poświęcony tej tematyce. (źródło: strona ośrodka)

Jest to druga, po Miasteczku Multimedialnym, ciekawa inicjatywa realizowana na tej uczelni, której celem jest rozwój gospodarki w sektorze kultury. Na konferencji „Kultura i dziedzictwo kulturowe w rozwoju regionu” Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu wskazał, że celem istnienia tej uczelni jest “rozpędzenie” Nowego Sącza. Widać już priorytety: przemysły kreatywne i przemysły czasu wolnego.